„Železný Brod je možná tím nejmenším městem s největším počtem galerií a výstavních prostor v přepočtu na obyvatele či na kilometr čtvereční. To je ale stále ještě neověřené," směje se Iva Chaloupková, vedoucí Informačního a kulturního střediska Železný Brod.

Nicméně podzimní čas přeje výstavám a v Železném Brodě jich můžete navštívit hned několik.

Městská galerie Vlastimila Rady zve návštěvníky na výstavu obrazů a kreseb manželů Jarmily a Jana Smetanových s názvem Dole hučí Kamenice. Název výstavy je odvozen z knihy Stanislava Urbana z roku 1962, popisující život dělníků v továrnách v kraji kolem Tanvaldu. Autoři vybrali obrazy a kresby zachycující současnost i pomíjivou krásu míst z regionu, která jsou spojena s řekou Kamenicí. Výstava trvá do 29. listopadu 2015.

V industriální prostoru v Kotelně na Poříči můžete navštívit výstavu kovových soch Davida Szalaye a Jana Nikendeye. Ta byla původně instalována pouze k akci Železnobrodské kovosochání. Protože však ohlasy byly více než pozitivní, prodloužili pořadatelé až do 20. prosince (nutná je tel. domluva na č. 731 655 351).

Muzeum a galerie společnosti Detesk se svými výstavami vysoké úrovně zařadila do top nabídky Železného Brodu. AŽ do 13. prosince zde můžete zhlédnout obrazy a suché jehly Jaroslava Klápště. Výstava mapuje tvorbu rodáka z našeho kraje od 60. do 90. let.

Přímo v budově radnice, před Městským divadlem můžete v průběhu listopadu vidět výstavku fotografií z květnových revolučních dní 1945 v Železném Brodě ze sbírky Jaroslava Maška s názvem Revoluční dny v Železném Brodě.Letos uplynulo 70 let od konce druhé světové války.

Dobové fotografie se dostaly pořadatelům do rukou až po květnových oslavách a ti se rozhodli výstavku uspořádat alespoň na podzim, kdy slavíme významné státní svátky: 28. října (Vznik samostatného Československa) a 17. listopadu (Den boje za svobodu a demokracii).

Městské muzeum v Železném Brodě pořádá v průběhu roku celou řadu výstav menšího rozsahu. Ve sklářské expozici je to momentálně výstava děl Ladislava Přenosila, v září letošního roku si připomněli padesát let od úmrtí tohoto sochaře a rytce. Na Bělišti, tedy v národopisné expozici muzea, si můžete prohlédnout obrazy zdejšího malíře Tomáše Plesla.