Za poslední tři měsíce se ztratila tři auta. Vykradených aut na Maloskalsku přibývá. Zloději překvapí návštěvníky hradu v kteroukoliv hodinu. Obec Frýdštejn nemá páky na omezení krádeží. „Nemůžeme suplovat práci policie, navíc parkoviště stojí na soukromém pozemku,“ říká Pavel Müller, starosta Frýdštejna.
„Auto německých turistů bylo čtvrtého června vykradeno během polední prohlídky hradu,“ uvedla Ludmila Knopová, mluvčí jablonecké policie. Škoda se vyšplhala na patnáct tisíc korun. Na konci května minulého roku byla vykradena dvě auta. Ztratilo se horolezecké vybavení za bezmála dvě stě tisíc korun. Na návštěvu hradu nezapomene ani mladý muž z Letohradu. Škoda Fabia zmizela. „Policie se snaží prostor kontrolovat se zvýšeným zájmem,“ doplnila Knopová.
Parkoviště pod hradem spravuje Milan Šmucler. „Hlídáme parkoviště každý den, kromě pondělí, do sedmnácti hodin. V tu dobu se nic neztratí,“ říká Šmucler. Podle něj je policie spokojená, že parkoviště hlídá. „Krádeží od té doby ubylo. Ale stačí, aby někdo přijel po šesté hodině a velmi riskuje,“ konstatuje.
Zloděje nenazve jinak než syčáky. „Byl bych rád, kdyby se to konečně vyřešilo. Podle mě se jedná o bandu, která projíždí okolí a v případě opuštěného auta ihned koná, auta nevykrádají jen u hradu,“ dodal Šmucler.