Letní dětské olympiády se zúčastní ti nejlepší běžci, atleti, plavci a další nadějní sportovci, kteří mohou, stejně jako Ledecká a Koukalová, jednou bodovat na olympiádě skutečné. „Je to opravdu prestižní záležitost, obrovská motivace. Cítíte, že jste součástí něčeho velkého,“ popsala pocity mladých sportovců běžkyně Hynčicová. Její slova podtrhl i šéf Českého olympijského výboru Jiří Kejval, podle kterého budou mít olympijské hry mládeže všechny atributy skutečné olympiády. „Včetně toho, že někoho reprezentují,“ řekl. Místo dresu země obléknou děti dres svého kraje.

4133 ZÁVODNÍKŮ

Na IX. letní olympiádu dětí a mládeže nominovali ty nejlepší mladé sportovce všech 14 krajů, jež vyšlou celkem 4133 reprezentantů. Soutěžit se bude v 18 disciplínách a olympiádu bude už potřetí v historii her vysílat Česká televize. Sportovní událost léta se bude odehrávat v Liberci, Jablonci nad Nisou a Bedřichově. Na tamní homologované trati se například pojedou závody horských kol.

Atletické soutěže se budou konat v Jablonci nad Nisou, stejně jako finále fotbalu nebo soutěž ve skocích na trampolíně. U jablonecké přehrady, konkrétně v oblasti Tajvanu, se pak uskuteční i medailový ceremoniál včetně kulturního programu. Závody v silniční cyklistice obsadí Vesec, stejně jako soutěž v orientačním běhu, která se částečně odehraje i v okolí Lesního koupaliště v Lidových sadech.

Centrum her včetně olympijského domu bude v libereckém Sport Parku, kde proběhnou soutěže ve florbalu, sportovní gymnastice či basketbalu. „Nebýt v Liberci Sport Park, tak by asi hry nebylo kde organizovat,“ reagoval na neuspokojivý stav sportovních hal, zejména pro míčové sporty, hejtman Martin Půta.

Ve Sport Parku se také uskuteční slavnostní zahájení a zakončení her. Část ceremoniálu pak proběhne na libereckém náměstí, stejně jako doprovodné programy. Plavecká část se odehraje v libereckém bazénu. „Rekonstrukci do té doby pochopitelně nestihneme, ale částečné úpravy tam proběhnou,“ vysvětlil liberecký radní Lukáš Pohanka.

Souběžně s letními hrami dětí a mládeže bude po vzoru skutečné olympiády probíhat také soutěž pro handicapované sportovce Celostátní sportovní hry pro sluchově postižené žáky. Ti se utkají v atletice, plavání a basketbalu.

VLASTNÍMI SILAMI

Zatímco většina pořadatelských krajů si na největší sportovní akci najímá agenturu, Liberecký kraj se rozhodl vypořádat se s náročným podnikem vlastními silami. Řídící tým bude tvořit šest krajských úředníků. Dalších 40 se pak během samotné olympiády zhostí úlohy dobrovolníků. „Pomáhat budou hlavně se zadáváním údajů do počítačů,“ objasnil náměstek hejtmana Petr Tulpa.

„Liberecký kraj už je pověstný tím, že si zvykl prošlapávat vlastní cesty,“ poznamenal k tomu hejtman Martin Půta. Rozpočet na největší sportovní akci letošního roku na území ČR se odhaduje na 36 milionů, Liberecký kraj by se měl podílet téměř polovinou. Částku 15 milionů ještě musí schválit krajské zastupitelstvo. Liberec přispěje částkou 2,1 milionu, Jablonec 240 tisíci. O zbytek by se měl podělit Český olympijský svaz s ministerstvem školství, tedy stát a sponzoři.

V částce je zahrnuto například ubytování, strava a doprava pro sportovce, kterou budou mít účastníci zdarma. Volný bude i vstup na všechny soutěže pro fanoušky a sportovní diváky.