Liberecký kraj plánuje výstavbu vlastní „podnikové“ mateřské školy. Pro děti zaměstnanců úřadu by v ní mělo být k dispozici 25 míst. Školka by měla vzniknout v nevyužívaných prostorách liberecké střední odborné školy Na Bojišti. Na projekt za 11,5 milionu korun chce kraj získat dotace z Evropského sociálního fondu, z vlastního rozpočtu by tak dal 3,6 milionu korun.

Informoval o tom náměstek hejtmana pro rozvoj Vít Příkaský (ČSSD). Hlavním důvodem, proč se kraj takto rozhodl, je nedostatek míst v mateřských školách v krajském městě. Liberec má v mateřinkách zhruba 3000 míst a dalších 250 je v soukromých školkách, stále to ale nestačí.

Město na začátku letošního roku otevřelo novou mateřskou školu pro 140 dětí na sídlišti Gagarinova, potřebovalo by ale pro předškoláky dalších 200 míst. Radnice proto chystá výstavbu kontejnerové mateřské školy, využít chce i prázdné třídy v některých školách.

Letos na to ale nejsou peníze. Krajský úřad zaměstnává na 400 lidí, z toho 70 procent jsou ženy. „V současné době má krajský úřad 45 zaměstnankyň na mateřské či rodičovské dovolené,“ doplnil mluvčí krajského úřadu Jiří Langer.

I proto padlo podle něj rozhodnutí vybudovat vlastní předškolní zařízení. „Už v příštím roce bychom z několika nevyužívaných tříd chtěli vytvořit mateřskou školu,“ doplnil Příkaský. Zařízení by podle něj sloužilo především zaměstnancům krajského úřadu, provoz školky by měl být financován z rozpočtu krajského odboru školství.

Vzhledem k podmínkám výzvy musí kraj vytvořit partnerství s vybraným subjektem, který by některé aktivity zajistil. Vedení kraje proto v současné době jedná o spolupráci s libereckým Centrem Kašpar, které má s čerpáním evropských dotací na podobné projekty zkušenosti. Už od roku 2005 pracuje centrum s rodiči malých dětí, v posledních letech stále více spolupracuje i přímo se zaměstnavateli na projektech, které by umožnily co nejlépe skloubit rodinný a pracovní život zaměstnanců.