Loni podpořil sportovní akce a kluby 30 miliony korun a stejná částka byla v rozpočtu i letos, nakonec ale přidá kraj dalších 20 milionů korun. „Peníze chceme rozdělit ještě letos na podzim, protože je dlouhodobým zájmem kraje podporovat sportování dětí a mládeže," řekl hejtman Martin Půta.

Šéfové tří největších sportovních klubů v Libereckém kraji se před týdnem obrátili na představitele svých měst i kraje se žádostí o finanční podporu mládežnického sportu. Předseda jabloneckého fotbalového klubu Miroslav Pelta, jeho liberecký kolega Ludvík Karl i šéf libereckých Bílých Tygrů Petr Syrovátko označili ve společném prohlášení situaci s financováním sportu mládeže v regionu za kritickou. Nový dotační program však není podle hejtmana reakcí na jejich výzvu.

„O zvýšení podpory jsme na kraji diskutovali už od loňského roku a díky přebytku loňského hospodaření jsme mohli teď peníze přidat," řekl Půta. Peníze navíc rozhodně podle něj nepůjdou pouze fotbalistům nebo hokejistům. „Pevně doufám, že na podporu dosáhnou i další, neméně významní a úspěšní sportovci. Máme například výborné novoborské šachisty, českolipské plavce, skvělé jablonecké biatlonisty či liberecké lyžaře, judisty, tenisty a mnohé další. Ti všichni mají možnost na peníze dosáhnout," uvedl hejtman.

Nový dotační program bude zaměřen na podporu sportovních aktivit dětí a mládeže v těch sportovních klubech, které dosahují výsledků a reprezentují kraj v nejvyšších soutěžích jednotlivých sportovních svazů. O podmínkách rozhodnou příští týden.