„Máme zmapované, které lokality v našem kraji jsou turisticky přetížené. Chceme návštěvníky lákat na jiná, neméně zajímavá místa, o kterých třeba nikdy neslyšeli a jejichž půvab je srovnatelný s těmi notoricky známými,“ řekla radní pro kulturu a cestovní ruch Květa Vinklátová.

Prvním takovým místem je Sirný pramen, který se nachází mezi Novou Hutí a Horní Světlou v Lužických horách. K prameni vede cesta od rozcestí u sv. Jána. Přírodní zajímavost se nachází na pravém břehu Hamerského potoka, kde se v lesní bažině nacházejí tůňky, z nichž vytéká okrově zbarvená voda.

Den otců s Apollem.
FOTO: Tatínci oslavili svůj svátek s dětmi i Apollem

V roce 1907 zjistil profesor Hans Molisch, že žluté zbarvení nemá se sírou nic společného, protože žlutou barvu vytvářejí kolonie vláknitých bakterií Leptothrix ochracea. Kromě nich se v potoce nacházejí ještě řasy Navicula pelliculosa, které lze najít jen na několika málo místech republiky. Bakterie si libují ve vodě, kde je nízký obsah kyslíku a vysoký obsah železa, což splňuje pramen, ale žlutě zbarvená voda dodává potoku zajímavou dvoubarevnost.

Další zajímavá, přesto málo známá, či dokonce neznámá místa nabízí Liberecký kraj v podobě tipů na výlety. Najdete je na krajských stránkách www.liberecky-kraj.cz v sekci region Liberec. „Tam je také možno sdílet fotografie ze zajímavých výletů,“ dodal Jan Mikulička z tiskového odboru.

Ilustrační foto - Tramvaj Tatra T2R v Jablonci nad Nisou
V jablonecké ulici Budovatelů budou dvě koleje. Vznikne nástupní ostrůvek