Špatný technický stav silnic především druhé a třetí třídy přinutil Liberecký kraj, aby nemalé peníze investoval do jejich oprav. Ty přijdou na 406 milionů korun.

Evropská unie, Liberecký kraj a příhraniční operační programy ve spolupráci s Polskem a Německem zrealizují letos až patnáct rekonstrukcí. „Jedná se především o rekonstrukce silnic ve vlastnictví kraje. Na ně poplyne dotace z fondů Evropské unie, odkud poputuje na opravy tři sta čtyřicet pět milionů korun,“ uvedl tiskový mluvčí libereckého krajského úřadu Jiří Langer s tím, že o zbytek se rovným dílem podělí Liberecký kraj a německá strana.

Podle průzkumu Deníku řidiče nejvíce trápí opotřebení a nízká kvalita vozovky a díry na silnicích. Dále Jiří Langer doplnil, že se vyskytuje na komunikacích špatné odvodnění a voda se udržuje na vozovce a někde zcela chybí vodorovné a i svislé dopravní značení.

Přestože se řidiči shodují, že se stav silnic postupem času zlepšuje, tak jako nejhorší úsek vyhodnotili silnici mezi Jabloncem a Tanvaldem. „Jízda tímto úsekem je katastrofální, všude je samá díra,“ zmínil jeden z dotazovaných řidičů Michal Rybář.

Špatným stavem vozovky se již zabývá i její provozovatel, kterým je Ředitelství silnic a dálnic. „Plánujeme zde letos velkou rekonstrukci,“ upřesnil Jan Stach z Ředitelství silnic a dálnic. Společně s dalšími projekty v Libereckém kraji, jako je městský okruh Sosnová nebo stavba silnice mezi Stráží nad Nisou a Krásnou Studánkou, přijde na 1,6 miliardy korun.

V Jablonci Ředitelství silnic a dálnic začne letos také s výstavbou kruhových křižovatek. Přestavbu čeká křižovatka v Turnovské ulici, která také letos bude i dokončena. „Zahájení stavby druhé okružní křižovatky se týká ulice Tovární,“ dodal Stach s tím, že přestavby nebudou realizovat současně.