„Budoucí neexistence heliportu v areálu nemocnice s přímým dopravním spojením do prostor Traumacentra by mohla vést ke ztrátě statutu komplexního Traumacentra, což by se odrazilo i v úhradách od zdravotních pojišťoven i k ohrožení dotací pro přístrojovou techniku,“ upozornil krajský radní pro zdravotnictví Jaroslav Krutský.

Pokud by oddělení opravdu ztratilo statut Traumacentra, znamenalo by to jednak snížení kvality Krajské nemocnice v Liberci a v důsledku také snížení výkonů nemocnice.

„Pacienti Libereckého kraje by se v takovém případě museli přepravovat do jiné nemocnice, čímž by se snížila kvalita a dostupnost lékařské péče,“ doplnil Krutský.

Kraj proto hodlá stavbu přistávací plochy podpořit. „Kraj se určitě bude snažit pomoci, i když rozpočet na příští rok bude sestavovat už nové zastupitelstvo,“ uvedl hejtman Petr Skokan.

Jako nejlepší varianta se podle generálního ředitele nemocnice Luďka Nečesaného jeví umístění přistávací plochy na střechu budovy chirurgie. Z takovou možností počítá také investiční záměr. „Pacienta bychom ihned po přistání mohli svézt výtahem přímo na traumatologické centrum nebo na neurochirurgii,“ uvedl ředitel Nečesaný. Přistávací plocha by měla být realizována s přípravou pro noční letový provoz.

Heliport by lékařům ušetřil cenné minuty, které mnohdy rozhodují o životě a smrti pacientů.
„Navíc by takové zařízení snížilo počet překládání, která pro pacienta představují velké riziko. Nejde ani tak o časové zdržení, jako spíš o samotnou manipulaci se zraněným. Ta je pro něj nejhorší. Každé překládání snižuje možnost přežití pacienta,“ vysvětlil lékařský náměstek ředitele liberecké nemocnice Martin Zítek.

V současné době totiž vrtulník dopraví pacienta na ostašovské letiště, které je od centra Liberce poměrně vzdálené. Do nemocnice pak s pacientem pokračuje sanita. Díky heliportu by podle názoru Martina Zítka odpadla také složitá komunikace mezi posádkami vrtulníků a sanitek.
Projekt je zatím v počáteční fázi a v prosinci by měla začít projektová příprava.

Samotná stavba by mohla odstartovat v září 2009 a trvat by měla do června 2010.