„Jasně jsme deklarovali náš záměr a ten také dodržíme. Poplatky začneme za pacienty hradit nejdříve 1. února a nejpozději 30. června letošního roku. Počítáme však s tím, že to bude mnohem dříve než v červnu,“ uvedl v tomto týdnu krajský radní Zdeněk Bursa.

Kraj už má podle něj na platby vyhrazené finanční prostředky. Na poplatky za služby ve dvou krajských nemocnicích, liberecké a českolipské, a jejich lékárnách, bude potřebovat až 45 milionů korun.

V současné době už kraj na úhradu regulačních poplatků schválil částku 32 milionů. Krajské vedení však nadále čeká na dvě jednání, která by mohla téma placení poplatků vyjasnit na celostátní úrovni. „Za prvé samozřejmě čekáme na to, zda poplatky budou zrušeny centrálně parlamentem. To by nám pochopitelně velmi pomohlo,“ podotkl Bursa.

Další důležité jednání se uskuteční již v pátek v Brně, kde se sejde Asociace krajů. Hejtmani z celé republiky zde budou chtít přijmout sjednocující stanovisko, jak postupovat.

I kdyby zrušení poplatků parlamentem neprošlo a ani hejtmani neměli jednotný názor, Liberecký kraj poplatky zruší za každou cenu. Nepůjde však o klasické zrušení. Kraj pouze převezme závazky za pacienta a nemocnicím a lékárnám vyplatí poplatky ze svého. Jak přesně bude systém fungovat, zatím není jasné.

„Předpokládáme, že půjdeme cestou dohod a smluv s jednotlivými krajskými zařízeními a lékárnami, tak abychom mohli hradit poplatky za pacienty a nedostali se do problémů se zákonem,“ informoval radní Zdeněk Bursa. „Určitě to však nebude formou darovacích smluv,“ doplnila statutární náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerová.

Za poplatky však lidé ušetří pouze v Krajských nemocnicích v Liberci a České Lípě a v jejich lékárnách. V ostatních zdravotnických zařízeních v kraji bude zákon o poplatcích platit i nadále. Pacienti tak zaplatí standardních třicet korun za recept a za ambulanci, šedesát korun za jeden den hospitalizace a devadesát korun za pohotovost.

Proti zrušení poplatků v krajských zařízeních se poměrně tvrdě staví majitelé soukromých lékáren. Ti by kvůli zrušení poplatků v krajských lékárnách téměř jistě ztratili určitou část svých zákazníků. „Bereme to jako obcházení zákona, které pro nás ve svém důsledku bude znamenat ztrátu zákazníků. Podle mě je to velmi nespravedlivé,“ uvedl jeden z libereckých soukromých lékárníků.

I kdyby nakonec byly poplatky zrušeny celorepublikově, pro nemocnice by to dramatickou ztrátu neznamenalo. „Za deset měsíců minulého roku jsme vybrali poplatky ve výši asi sedmnáct milionů korun, což je jen asi jedno procento z výnosů nemocnice,“ uvedl již před časem generální ředitel Krajské nemocnice v Liberci Luděk Nečesaný.