„Stát přispívá Libereckému kraji na sociální služby čím dál méně,“ uvedl krajský radní pro sociální věci Pavel Petráček. „Letos dostaneme 245 milionů korun, to je o osm procent méně než loni. Ještě roku 2008 byla tato dotace o čtvrtinu vyšší,“ doplnil.

Kraj přitom svým příspěvkovým organizacím letos rozdělil přes 86 milionů korun. Se stejným rozpočtem počítá i na rok 2011, zde bude ale téměř 23 milionů chybět. „Pokud tyto peníze nenajdeme jinde, budeme muset zastavit plánované investice a opravy a peníze přesměrovat do provozních nákladů,“ varoval Petráček.

„Rozhodně ale nehrozí, že bychom některé zařízení zavřeli. To nepovoluje ani zákon. Máme snad ty lidi vyhodit na ulici?“ dodal. Zároveň popřel, že by se škrty měly nějak dotknout plánované stavby hospice v Libereckém kraji.

Liberecký kraj v současnosti zřizuje 18 příspěvkových organizací a peníze dává téměř dvěma stům neziskovek. Zajišťuje osmdesát procent veškeré lůžkové péče v kraji. Na sociální služby včetně důchodů spotřebuje ročně 1,5 miliardy korun.