Studenti Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské (SUPŠS) v Železném Brodě se mohou těšit na zbrusu novou huť. Roste na místě té předchozí a opět ponese jméno Hedvika. Přijde na pět milionů korun, peníze na ni dodal coby zřizovatel školy Liberecký kraj.

Za výstavbou nové Hedviky stojí havárie. „Nebyla to ale žádná apokalypsa, v březnu došlo k zhroucení jedné klenby a školní rok jsme museli dodělávat v menší plynové peci,“ sdělil předseda komise učitelů výtvarných předmětů Martin Hlubuček. Dalo se to očekávat, sklářská pec totiž vydrží tak osm let a Hedvika ve své předchozí podobě načala už 11. sezonu.

„Pro školu je výhas pece velká věc. Ale nová reinkarnace Hedviky bude vlastně úplně stejná jako předchůdkyně. Stavba jde pěkně, od září na nové peci pojedeme,“ liboval si i mimo školu známý výtvarník Martin Hlubuček.

Přes prázdniny bylo třeba kompletně rozebrat a rozřezat konstrukci pece, vyjmout součásti, které lze uchovat, a postavit nové zařízení. „Také nová pec bude elektrická. Původní záměr pořídit plynovou pec s levnějším provozem zkrachoval na nedostatečné kvalitě a absenci certifikátů k její výrobě, instalaci, provozu a bezpečnosti,“ řekla mluvčí krajského úřadu Lenka Klimentová.

Areál školy prochází i opravou odvodnění komunikace za 800 tisíc korun, vedení školy řeší i projektovou dokumentaci na rekonstrukci domova mládeže za dva miliony. Na opravy škol včetně přípravných prací, které proběhnou či začínají o prázdninách, vyčlenil letos Liberecký kraj ze svého rozpočtu téměř 81 milionů.

Ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské Libor Doležal provedl stavbou náměstka hejtmana Libereckého kraje Petra Tulpu (vpravo).

Je to 2,5krát více než v loňském roce, kdy do letních oprav investoval 33 milionů. Na Jablonecku se letos jedná o sedm organizací, na Liberecku o čtyři, na Českolipsku o pět, na Semilsku o tři. Konkrétně školám na Jablonecku náleží z této částky přesně 20,7 milionu korun.

Přímo v Jablonci probíhá stavba či její příprava v sedmi školách. Vyšší odborná škola mezinárodního obchodu a Obchodní akademie opravuje fasádu školy za téměř 5,5 milionu korun. „Budova Obchodní akademie stojí na krásném místě Horního náměstí. Po dlouhých letech bude mít nový kabát i s hodinami,“ uvedl náměstek hejtmana pro školství Petr Tulpa.

Na Gymnáziu U Balvanu probíhá výměna oken za téměř tři miliony korun, Střední průmyslová škola technická vyměňuje nákladní výtah za 2,2 milionu, Střední škola řemesel a služeb rekonstruuje sociální zařízení v objektu tělocvičny za 700 tisíc korun a Gymnázium Dr. Antona Randy dokončuje projektovou dokumentaci za milion korun. V Základní škole a Mateřské škole Kamenná probíhá výměna části oken v hodnotě půl milionu korun.

Rekonstrukce budov krajských škol probíhají i na Semilsku. Na Gymnáziu a Střední odborné škole v Jilemnici aktuálně pracují na opravě fasády a dvora školy za 5,3 milionu. Střední zdravotnická škola v Turnově zajišťuje změnu zdroje vytápění objektu školy a domova mládeže za 5,7 milionu a Střední uměleckoprůmyslová škola a VOŠ odstraňuje havarijní stav komína za dva miliony.

Na Liberecku letos kraj vloží do rekonstrukcí budov škol skoro 26 milionů.