Kraj navrhuje, aby povinnost byla omezena na měsíční plátce daně z přidané hodnoty. Z povinnosti by tak novela vyjmula nejmenší živnostníky, kteří zejména na venkově zajišťují chod hospod nebo restaurací, malých obchodů či služeb. Kraj se totiž obává jejich likvidace a zhoršení dostupnosti služeb. Konečné slovo budou mít zákonodárci.

„Úsilí o minimalizaci daňových úniků, které vyvíjí ministr Andrej Babiš, považujeme za oprávněné a určitě ten návrh neznamená, že bychom nesouhlasili s tím, že je třeba snížit počet černých pasažérů v daňovém systému. Nicméně jako kraj, kde většina obyvatel žije na venkově, se trochu obáváme, že dopad zákona o elektronické evidenci tržeb především na malé obchodníky a poskytovatele služeb na malých obcích může být výrazně větší, než se zatím oficiálně očekává," vyjádřil se hejtman Martin Půta. Zastupitelé ho v květnu pověřili tím, aby návrh předložil Poslanecké sněmovně.

S Půtou souhlasí i řada majitelů menších podniků. „Nejvíce to odnese zákazník, který si za pivo zaplatí třeba i padesát korun," upozornil už dříve provozovatel liberecké hospůdky Tatáž pakáž Tomáš Březovský. Podle něj myšlenka EET není špatná, ale pro některé malé hospůdky může být zavedení systému konečná. „Jediný, koho se nedotkne, budou řetězce," dodal hospodský. Podle něj se může stát, že řada malých podniků skončí.