Posílejte snímky, jaké škody napáchala voda
u vás. Přiřadíme je
do fotogalerie.

Pište na adresu jablonecky@denik.cz.

Největší přívalová vlna protekla Josefovým Dolem, kde se vylily rybníky. „Něco takového jsem ještě nezažil. Je to doslova pohroma,“ komentoval starosta Josefova Dolu Jan Miksa spoušť, kterou ve středu večer napáchal v obci přívalový déšť.

Během hodinové průtrže se vylily a následně slily dva rybníky. Vzniklá přívalová vlna v obci vytopila desítky sklepů, vymlela cesty a zničila několik kilometrů silnic.

„Stále ještě objíždíme katastr a mapujeme škody. Na čísla je zatím brzy. I přivolaný odhadce nám ale řekl, že něco takového ještě neviděl,“ sdělil včera odpoledne Deníku Jan Miksa.

Josefův Důl dopadl ze všech zasažených obcí Jablonecka nejhůř. Přívalová vlna na mnoha místech navalila na cesty nánosy bahna a velké kameny. Řada cest tak zůstala nesjízdná. Velkým škodám se nevyhnuly ani asfaltové silnice, které přívalová vlna místy doslova roztrhala.

Přívalový déšť řádil i v dalších městech a obcích. Ve Smržovce museli hasiči kvůli rozvodněnému potoku pomáhat čerpat vodu ze stájí, příručního skladu místní restaurace i z dalších obytných místností.

„Vylil se tady potok. Pod vodou bylo i místní kluziště, které jinak leží metr a půl nad hladinou. Voda nám zaplavila i nové veřejné záchodky v budově infocentra. Zaplavených bylo také několik sklepů, ale skvěle zafungovali naši dobrovolní hasiči, kteří vodu rychle odčerpali a pomáhají lidem sklepy vysoušet,“ řekl starosta Smržovky Marek Hotovec.

Několik sklepů zaplavila voda i v Lučanech nad Nisou a dalších obcích. Škody se nevyhnuly ani Jablonci. „Hasiči čerpali vodu ze sklepů v ulicích Liberecká, Pražská a Dr. Randy,“ informovala mluvčí krajských hasičů Iva Michalíčková.

Dobrovolníci z Jabloneckých Pasek a Proseče v Liberecké ulici odčerpávali vodu dokonce i ze střechy jednoho z panelových domů.

Řeka Kamenice v Plavech ve středu ve 23 hodin dosáhla hranice druhého povodňového stupně. Tady ale nakonec k žádným škodám nedošlo, stejně jako v nedalekém Železném Brodě. Tam sice dostali před velkou vodou varování, ale hladina řeky stoupla jen minimálně.

Následky přívalového deště budou mnohde řešit ještě dlouho. „Všude je samé bahno a těch zničených věcí… Je to síla,“ řekla Deníku jedna z obyvatelek Josefova Dolu.