Tak rozhodl celostátní výbor strany. Jeho kandidaturu však ještě musí schválit krajský výbor. V případě, že se tak stane, nahradí ve funkci dosavadního muže z čela kandidátky, předsedu liberecké organizace Jana Kamila Svobodu.

Ten svůj post na kandidátce podle svých slov nabídl z toho důvodu, že podle jeho názoru tento krok zvýší šance strany ve volbách. „Celostátní výbor rozhodl, že s největší pravděpodobností bude kandidátem Roman Kumpošt. Chceme, aby to ještě schválil krajský výbor,“ zaznělo z úst Cyrila Svobody, předsedy strany, na tiskové konferenci.

Kumpošt může odkrýt nejasnosti ohledně mistrovství

Kromě toho vysvětlil, že podle jeho názoru je Roman Kumpošt kandidátem se silným tématem, a to v souvislosti ve snaze odkrýt nejasnosti, které se objevují okolo konání Mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009.

Právě Romana Kumpošta totiž v létě roku 2007 odvolalo ministerstvo školství z postu předsedy Organizačního výboru MS 2009. „Prezident Roman Kumpošt již nadále nemá důvěru ministerstva,“ uvedl začátkem července 2007 náměstek.

Ministerstvo pak dále naznačovalo, že není spokojeno, jak Roman Kumpošt hospodaří s dotacemi poskytnutými ministerstvem. Tento argument však Roman Kumpošt zpochybňoval. Jeho čas může přijít nyní, v době, kdy se na veřejnosti propírá celé hospodaření šampionátu.

Nabídku KDU-ČSL přijal jako nezávislý kandidát

Sám Roman Kumpošt se rozhodl přijmout nabídku na kandidaturu za KDU-ČSL v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v říjnu 2009 jako nezávislý kandidát.

„K tomuto kroku jsem dospěl po zralé úvaze. Momentálně cítím silnou tendenci, že v této zemi se rozhodování o zásadních politických otázkách stává záležitostí pouze dvou největších stran – ODS a ČSSD,“ upřesnil Roman Kumpošt.

Jak dále uvedl, podle jeho názoru však s sebou monopol velkých přináší nejen nebezpečí výrazného oslabení pozice menších stran, ale také přímé ohrožení vícenázorového demokratického prostředí.

„V tomto směru může sehrát právě KDU-ČSL významnou roli. Tím spíše, že nedávno prošla svou hlubokou vnitřní očistou a pro voliče se stala čitelnou. Ostatní menší politické strany podobný proces teprve čeká,“ doplnil Kumpošt. Své programové priority a cíle prozradí během příštího týdne.