„Sociální demokracie získala v krajských volbách nějakých 30 tisíc hlasů. Obyvatel Libereckého kraje je však 420 tisíc,“ řekl Deníku zastupitel za opoziční Starosty pro Liberecký kraj Martin Půta. Podle něj sociální demokracie válcuje opozici a namísto diskuse pouze nařizuje.
„Myslel jsem si, že tyhle metody prosazovala vždycky spíš ODS. Teď se ale ukazuje, že proti tomu, co předvádí ČSSD byla ODS ještě slušná. Jsem z toho zklamaný,“ doplnil Martin Půta.
Vše je v pořádku, míní ČSSD
Sociální demokraté naopak na složení dozorčí rady nemocnice neshledávají nic divného.
„Dozorčí rada by totiž měla být plně funkční a měla by reflektovat na vedení kraje,“ vysvětlil již před časem Radek Cikl z ČSSD.
V dozorčí radě tak za Liberecký kraj zasednou hejtman Stanislav Eichler, zastupitel Milan Šír, radní pro zdravotnictví Pavel Novák a poslanec Evropského parlamentu Robert Dušek.
Za město Liberec, které vlastní 17 procent akcií nemocnice, budou v radě působit primátor Jiří Kittner a sociálnědemokratický zastupitel Ivo Palouš.
Opozici však ze všech členů dozorčí rady nejvíce dráždí jméno čerstvého europoslance Roberta Duška. Ten totiž podle Martina Půty nemá žádný vztah k Libereckému kraji.
Nemocnice je veřejnoprávní instituce
„Měl by zastupovat někdo, kdo je třeba krajským zastupitelem. Prostě někdo, koho voliči pověřili, aby je zastupoval. Beru to jako potvrzení toho, že velké strany politiku využívají jako dobývání válečného území. Tedy, když jsem něco dobyl, tak obsadím celé dobyté území, postřílím všechny protivníky a nasadím tam svoje lidi. Myslím si, že v demokracii to není úplně dobrý postup,“ poznamenal Půta.
Krajské opozici se před časem nelíbilo ani nové složení dozorčích rad v jiných krajských společnostech, například v českolipské nemocnici, Agentuře regionálního rozvoje nebo ve společnosti Korid.
„Rada kraje navolila do dozorčích rad pouze své vlastní členy. To znamená, že rada tyto společnosti řídí a zároveň samu sebe nominovala do dozorčích orgánů. To se nám zdá velmi nesprávné,“ upozornil tehdy Martin Půta. Ve všech třech jmenovaných společnostech je kraj stoprocentním vlastníkem. Krajská rada podle sociálních demokratů obměnila členy dozorčích rad z důvodu získání nástrojů a kontrolních mechanismů k řízení společností, za které nese zodpovědnost.