V plné výstroji a s nasazeným dýchacím přístrojem absolvovali profesionální hasiči soutěž TFA, která se konala v Jablonném v Podještědí. Na trať se vydalo čtyřiadvacet soutěžících ze čtyř měst.

Nejrychleji absolvoval všechny disciplíny Jiří Košek z Liberce, a to časem pod tři minuty, kterého dosáhl jako jediný z celého startovního pole. „Radost z toho mám, ale vítězství není úplně zasloužené, protože nejlepší z nás tady není,“ řekl po závodě jeho vítěz, který pracuje jako strojník – řidič u HZS v Liberci. „Letos jsem absolvoval závod poprvé a jsem mile překvapený.“

Jiří Košek bude i s dalšími nominovanými náš kraj reprezentovat na Mistrovství České republiky v TFA, které se letos koná 22. září v Olomouci. „Trénovat určitě budu, tam se sejde celá elita. Je tam jedna disciplína navíc a výstup do dvacátého pátého patra,“ dodal.

Nejlepší českolipský hasič skončil na šestém místě, družstvo bylo třetí. „Výsledky jsou výborné, ale musíme se ještě hodně zlepšit,“ komentoval ředitel Hasičského záchranného sboru v České Lípě Jiří Kunst.

Soutěže TFA se poslední dobou stále více rozšiřují. Zkratka znamená Toughest Firefighter Alive a dá se volně přeložit: nejtvrdší hasič přežívá. Jde v ní o víceboj, kdy soutěžící na trati překonávají překážky imitující skutečné situace. V Jablonném museli pomocí úderů těžkou palicí přemístit těžké břemeno, rozvinout hadice, překonat bariéru, přenést dvě pětadvacetikilová závaží na vzdálenost pětadvacet metrů a přenést sedmdesátikilovou figurínu. Na závěr je čekal výstup na vyhlídkovou věž po 176 schodech do výšky 34 metrů.

To vše absolvovali soutěžící hasiči v třívrstvém zásahovém obleku a botách, přilbě, rukavicích a opasku a především s nasazeným dýchacím přístrojem. Navíc se každoročně podmínky soutěže velmi podobají reálným zásahům. „Pro tyto soutěže vždy hledáme výškové budovy. Vloni hasiči končili na věži jablonecké radnice, předloni na rozhledně Tábor na Semilsku,“ uvedla tisková mluvčí HZS Iva Michalíčková.

Náročná soutěž byla rozdělena do dvou kategorií, a to na muže do 40 let a muže nad 40 let. Jiří Košek zvítězil v kategorii do 40 let, vítězem skupiny starších účastníků se stal Miroslav Hlavnička také z Liberce.