Jako velkolepou show pojali organizátoři Slavnosti vodního království. Před lidmi defilovali v kostýmech kejklíři, šermíři, vedení hodonínské radnice a v neposlední řadě hvězdy českého showbusinessu. Ty také nejvíce lidi zajímaly.

„Podívej, to je on. Ten … Kotvald,“ strkal jeden z mužů v davu do svého souseda a ukazoval při tom na Stanislava Hložka. Nebyl jediný, kdo si zpěváka spletl. Prošedivělé vlasy a vrásky v obličeji udělaly své.

Známé osobnosti zastínily v mnoha okamžicích i osobu, která měla být ten den hvězdou nejzářivější, královnu Blanku I. Slavnost ještě ani nezačala a lidé už při žádostech o autogram málem umačkali Václava Vydru, jeho manželku Janu Bouškovou i Martina Zounara, kteří se bezelstně vydali před radnici.

Nejen hvězdy byly v ten moment v ohrožení. Tíhu okamžiku a palčivé slunce neustál jeden ze zbrojnošů, který přímo na schodech radnice omdlel. Poté se však všechny osobnosti i hosté seřadili do průvodu a přešli do hlavního místa dění, přístaviště U Jezu. Tam se uskutečnila korunovace královny. Zatímco před radnicí se tísnily na malém prostoru stovky zvědavců, u řeky Moravy už to byly tisíce.

„Tímto okamžikem princezna změnila svůj stav,“ ohlásil na podiu ve veslařském klubu ceremoniář království Jan Čenský. Poté exmiss Blanka Javorská přednesla královský slib. Po něm následoval rytířský turnaj, ve kterém samozřejmě v konkurenci rytířů z širokého okolí zvítězil domácí „borec“, rytíř Richard.

Pro mnohé vrcholem byly pak soutěže, které si uvedly osobnosti showbusinessu podle toho, jakou zastávají v království funkci. O soutěžící dobrovolníky z řad publika nebyla nouze. Někteří se snažili působit na herce i mimo pravidla hry.

„Já jsem vám posílala hlasy do Star dance,“ hlásila se o speciální práva soutěžící v klání královského lovčího Václava Vydry. Ten nakonec nemusel mhouřit oči, protože žena i tak vyhrála. Dokázala nejlépe přeseknout meloun, jablko a vinnou bobuli.

Po soutěžích ještě následovaly závody na gumových člunech, pohádky pro děti, muzikál, ale také například ohňostroj. Ten v závěru mnohé diváky nadchl. Světelné náboje létaly přímo z hladiny řeky Moravy.

Korunka pro královnu putovala do Hodonína z Jablonce

Studenti Střední školy řemesel a služeb v Jablonci dostali jedinečnou příležitost, a to zhotovit klenoty pro vodní královnu Blanku. Korunka, náušnice, prsten, náhrdelník, žezlo a dva řetězy pro rádce na slavnostní akci Ustanovení vodního království.

„Šperky jsme navrhovali sami. A se žáky třetího ročníku obor pasíř je dokončili,“ uvedla mistrová odborného výcviku pasířů na Střední škole řemesel a služeb Helena Havrdová s tím, že pro žáky to byla výjimečná příležitost a práce na honosných špercích se jim zamlouvala.

„Nejobtížnější bylo žezlo, které je vytvořeno ze skleněné tyče v kombinaci s tombakovým plechem a štrasem. Vše muselo být barevně sladěno. Požadavek od Masarykova muzea zněl, že na všech špercích musí být znak Hodonína,“ vysvětlila Helena Havrdová.

Klenoty pro královnu Blanku vyráběli pasíři společně s žáky 1. ročníku oboru zlatník. Ti vyřezali znak ve tvaru růže. Ruku k dílu však nejvíce přiložili pasíři. „Na výrobu jsme použili štrasovou řetězovinu s krystalem v barvě siamu, safíru a jetu,“ zmínila Havrdová.

Klenoty posloužily při akci Ustanovení vodního královstv. Po slavnostech putovaly korunovační klenoty do informačního střediska v Hodoníně a budou nadále používány při dalších akcích projektu Vodního království.

Studenti jablonecké školy příležitost navrhnout a následně zhotovit předměty dostali díky své účasti na veletrhu cestovního ruchu v Brně. „Na veletrhu zaujaly organizátory projektu naše štrasové náhrdelníky. Oslovili nás, jestli bychom jim nevyrobili korunovační klenoty k příležitosti založení Vodního království v Hodoníně,“ zmínil hlavní mistr odborného výcviku Pavel Hartl.