A historky z natáčení k nim přidává představitelka hlavní hrdinky, Alena Vránová. „Ten selský kostým, ve kterém jsme jeli s králem Miroslavem na kládě, byl ve třech provedeních, abych se mohla převlékat, když byl mokrý," vypráví. Pohádku točil režisér Bořivoj Zeman v roce 1952 mimo jiné i v Jetřichovicích. „Kvůli světlu se točilo ve tři hodiny ráno, byla nám strašná zima. Než se opakovala scéna, hodili na nás deky a dostali jsme hrnek s čajem a rumem. Při třetím opakování už tam byl jen rum, čaj došel. Když se točila scéna, jak Krasomila s Miroslavem přicházejí k milíři, mimochodem dva medvědi byli půjčení ze zoologické zahrady, musela jsem jako studentka DAMU zrovna dělat v Praze státnice. Našli jednoho vojáka z vojenské jízdy, který se mi zezadu prý trochu podobal. Záběr se točil zezadu, nikdo nepoznal, že ve filmu nejsem já, ale ten vojáček. Jemu se kostým zalíbil tak, že mi ho nechtěl vrátit."

Jako princezna Krasomila musela Alena Vránová jezdit na koni. „Neuměla jsem to, ale šla jsem do toho s drzostí osmnácti let. V jízdárně jsem absolvovala kurs jízdy na koni bez sedla, jen se třmeny. Hodinu cvičné jízdy jsem jela velmi dobře, ale pak jsem udělala chybu a zatáhla za uzdu. Takže jsem koni přeletěla přes hlavu. V tu chvíli mi blesklo hlavou, že jsme se v hodině jevištního pohybu učili, že padat musíme jako hadr. Uvolnila jsem se, ale i tak se dost obouchala. Ale řekla jsem, vysaďte mě nahoru, když si na koně nesednu hned teď, už na něj nesednu nikdy. A udělala jsem dobře. Dneska by to už bylo mnohem horší," podotýká Alena Vránová. Naštěstí se druhý den natáčelo na zahradě zámku Hluboká, takže se z otřesu do dalších koňských scén stačila vzpamatovat.

Pohádka Hrátky s čertem se natáčela v roce 1956 za použití kreslených filmových dekorací Josefa Lady. „Kulisy podle Ladových kreseb byly krásné, ale byly napuštěné anilínovými barvami, takže se jeden člověk při škrábnutí přiotrávil. Museli jsme být strašně opatrní," vzpomíná na natáčení Vránová, která se k pohádce vrátila ještě jednou, v roce 1968 v Divadle komedie. Tentokrát ne jako princezna Dišperanda, ale jako temperamentní Káča. V Hrátkách s čerty hrál otce princezny Bohuš Záhorský. „Byl to jeden z nejkvalitnějších herců Národního divadla. K nám mladým se choval přátelsky a pomáhal nám. Byl výtečný kuchař. Jeho recept na kohouta na víně používám dodnes, nenašla jsem lepší.