Tanvaldský „dům hrůzy“ už padl, místo teď zatravní

Tanvald – O víkendu proběhlo zbourání „domu hrůzy“ v Žákově ulici. V dalších dnech dojde k urovnání povrchu a k zatravnění.

Semily získaly dvanáctimilionovou dotaci na revitalizaci náhonu

Semily – Rozsáhlá revitalizace čeká v roce 2019 náhon protékající parkem Ostrov v Semilech. Po čtyřech letech příprav a jednání město v závěru března obdrželo rozhodnutí o poskytnutí dotace z Operačního programu Životní prostředí ve výši 12 milionů. „V roce 2014 jsme zahájili práce na studii, která zahrnuje revitalizaci náhonu v centru města. Pro inspiraci k návrhu řešení jsme navštívili i Chrudim, kde proběhla obdobná revitalizace,“ popsala starostka města Semily Lena Mlejnková. Projekt spočívá ve zlepšení stavu koryta v celé délce od České pošty až po vyústění do Jizery na špičce Ostrova. V horní části budou opraveny nábřežní zdi, u lávky u zámku bude postavena nová kamenná zeď, v toku budou umístěny nášlapné kameny pro umožnění přecházení a podél budou vytvořeny rekreační zóny s tůňkami, kameny na sezení, dřevěné schodiště a další prvky.

Město koupilo hasičům nové auto ze své kasy

Lučany n. N. – Město Lučany neuspělo se žádostí o dotace na nové auto pro místní dobrovolné hasiče, a tak vůz koupilo z vlastních zdrojů. Jedná se o zbrusu nový dopravní automobil Ford Transit Van, který je speciálně upraven pro hasiče. Má také speciální výbavu. Tento automobil by měl pomoci lučanským hasičům při výjezdech a sloužit k mnoha dalším účelům. Město za vůz s pohonem 4x4 zaplatilo jeden milion sto dvacet tisíc korun.

Na Tyršovu stezku v Kokoníně vrátili Simmův kříž

Jablonec n. N. – Na Tyršovu stezku v Kokoníně se opět po letech vrátil kříž, který tam nechal v roce 1800 vztyčit hospodář Josef Simm. V roce 2009 mu vichřice zasadila poslední ránu a z kříže zbyly jen povalené kamenné sokly. Místní obyvatelé na něj ale nezapomněli a doporučili křížek jablonecké radnici k opravě. K jeho rekonstrukci došlo během loňského podzimu a v pondělí před Velikonocemi novému kříži požehnal jablonecký starokatolický farář Karel Koláček. Původní kamenný sokl vyspravil a doplnil kameník Petr Verich, který také doplnil litinový kříž s tělem Ježíše Krista. Náklady na obnovu Simmova kříže činily 137 tisíc korun a polovinou přispěl Liberecký kraj.