V Záborčí vzpomenou na muže generála Aloise Lišky

Malá Skála – V sobotu 25. listopadu se jako každý rok sejdou členové Klubu vojenské historie Rota Nazdar a Československé obce legionářské v Záborčí u Malé Skály, u rodného domku armádního generála Aloise Lišky, aby si připomněli nejen jeho osobnost, ale také muže – vojáky, legionáře a spolubojovníky, se kterými prožíval své válečné a exilové strasti. Připravuje se krátká prezentace bojiště u Dunkerque a vojáků Československé obrněné brigády či slavnostní salva z pětadvacetiliberní kanónové houfnice. Akce začíná ve 13 hodin. Generál Alois Liška se proslavil při obléhání francouzského Dunkerque. Po válce uprchl před komunisty do Anglie. V Dunkerque nese jméno Aloise Lišky jedna z tamních ulic.

Od Turnova až do Jilemnice pojede Mikulášský parní vlak

Turnov, Stará Paka – V pátek 1. prosince projede po železniční trati Turnov – Stará Paka zvláštní Mikulášský parní vlak. Startuje v Turnově v 8.52 a končí v Jilemnici v 13.37 se zastávkami na Malé Skále či v Železném Brodě. Jednosměrné jízdné stojí 30 korun, děti do dvou let a kočárky jedou zdarma. Prodej jízdenek přímo u nebo ve vlaku. V soupravě je řazen vůz s prodejem suvenýrů a drobného občerstvení. Jízdní řád je koncipován tak, aby návštěvníci mohli kdekoli vystoupit a v krátkém časovém horizontu vyjet zpět domů klasickými vlaky. Jízdní řád Mikulášského parního vlaku najdou zájemci na webu pořadatele Klubu přátel železnic Českého ráje 3100134.cz.

Pokračoval soud s násilníkem, rozsudek může být v lednu

Liberec, Jablonec n. N. – Dalším líčením v úterý pokračoval soud s Josefem Giňou, který je obžalovaný ze znásilnění své známé. K tomuto činu mělo dojít minulý rok v Jablonci nad Nisou. Podle obžaloby se měl Giňa po činu pokusit ženu zavraždit. Rozsudek nad v minulosti již vícekrát trestaným mužem by mohl padnout v lednu.