Řeč je o nové moderní hasičárně v Tanvaldu, kam se včera oficiálně začali stěhovat dobrovolníci z městské části Šumburk. Do konce listopadu by se do další části budovy měli přesunout i profesionálové z Velkých Hamrů.

Moderní objekt za více než 17 milionů korun vznikl díky iniciativě krajských hasičů, kteří chtěli pryč z nevyhovujících prostor v Hamrech a nové útočiště si vyhlédli právě v Tanvaldu. „Je to výhodnější místo už jen z hlediska dojezdových časů,“ poznamenala mluvčí krajských hasičů Iva Michalíčková.

Město profesionálům vyšlo vstříc a nabídlo vhodný pozemek v Krkonošské ulici. „Hasiči nás oslovili v době, kdy jsme sami už několik let hledali vhodné prostory pro naše dobrovolníky ze Šumburku, a protože parcela, kterou jsme nabídli profesionálům, je veliká, napadlo nás umístit oba sbory do jedné budovy,“ vylíčil starosta Tanvaldu Petr Polák.

Větší část budovy samozřejmě zaberou krajští hasiči, i tak jsou ale prostory pro dobrovolníky velkorysé. „Já jsem nadšený. Je to obrovský přepych oproti tomu, co jsme měli. Sídlili jsme ve stísněných prostorách, které jsme pořád museli přestavovat, skoro se tam ani nevešlo naše zásahové auto. Nové prostory jsou daleko větší, moderní, zkrátka úplně perfektní,“ řekl Deníku starosta SDH Tanvald – Šumburk Pavel Morávek.

Hasiči jsou na novou budovu pyšní, město také, jen někteří místní ji kvůli tmavě šedé barvě označují za krematorium. „Tmavá je tam symbolicky kvůli sazím, které hasiče provázejí, a červená zase značí oheň. Navíc krematorium mívá bílou nebo žlutou fasádu,“ reagoval s úsměvem architekt stavby Pavel Janoušek.

A co si nyní bez profesionálního hasičského sboru počnou Hamerští? „Přejeme jim lepší prostory, než měli tady, i když samozřejmě je škoda, když se z města odstěhuje někdo jako profesionální hasiči. Reagovat budeme tím, že se pokusíme zařídit našim městským dobrovolníkům moderní cisternu a lepší techniku,“ řekl Deníku starosta Velkých Hamrů Josef Pala.