Křesťanské demokraty nečeká lehký boj, neboť především na Liberecku, Jablonecku a Českolipsku v posledních letech voliče spíše ztráceli. Navíc by podle platného volebního systému museli v kraji získat minimálně 10 procent hlasů, aby do sněmovny vůbec postoupili. A to je dvakrát tolik, než měli při posledních parlamentních volbách.

„Pokusíme se zdvojnásobit náš minulý výsledek. Chci objet co nejvíc obcí, mluvit s co největším počtem lidí. K tomu se budeme snažit získat podporu i voličů jiných stran,“ prozradil Kamil Jan Svoboda. „Nebude lehké dosáhnout tohoto výsledku. Ale nešel bych do voleb, kdybych nevěřil, že se nám to podaří,“ dodal.

V předchozích poslaneckých volbách v roce 2006 dalo KDU–ČSL svůj hlas v Libereckém kraji přesně 4,23 procenta voličů. Neslavně dopadli křesťanští demokraté v krajských volbách vloni, kdy se jim nepodařilo získat do krajského zastupitelstva ani jednoho svého zástupce. Ve volebním období let 2004 až 2008, kdy šli do voleb v koalici s dalšími malými stranami, měli své členy v krajském zastupitelstvu hned tři, z čehož jednu krajskou radní.

„V Libereckém kraji máme nyní okolo 500 členů. Největší členská základna KDU–ČSL je na Semilsku, a také ze Semilska dostáváme nejvyšší voličskou podporu,“ řekla krajská tajemnice KDU–ČSL Romana Charvátová.

Druhé místo kandidátky patří starostovi Českého Dubu, Jiřímu Milerovi. Třetí místo obsadil na kandidátce Milan Bulíř, učitel z České Lípy, a čtvrté starosta Jablonce nad Jizerou Václav Nosek.

Lídr Kamil Jan Svoboda by rád v předvolební kampani oslovil také mladé lidi. Ostatně z mladých lidí si chce sestavit svůj tým. „Náš volební program představíme 1. září. V září chceme také naplno rozjet předvolební kampaň,“ zdůraznil.

Mezi hlavní témata, kterými by rád Kamil Jan Svoboda případné voliče zaujal, jsou především témata ze sociální oblasti. Jak vysvětlil, hodně let v této oblasti pracoval, takže ví, co by zde bylo potřeba zlepšit.

„Určitě bych se ve sněmovně zasadil o to, aby organizace dostávaly dotace ne na rok, ale na tři až čtyři roky, aby věděly předem, s jakými penězi mohou počítat a hospodařit. Teď se jim často stává, že stát jim slíbí peníze někdy na jaře, ale pošle jim je až třeba na začátku zimy. A organizace, aby přežily, si musejí brát na svůj chod půjčky. Žijí v trvalé nejistotě,“ doplnil Kamil Jan Svoboda, který je také zastupitelem libereckého obvodu Vratislavice nad Nisou.