Kdy jste dával krev poprvé?

Na vojně. Bylo to v roce 1973 ve Frýdku–Místku. Šli jsme tam tehdy všichni. Dostali jsme den volna, k tomu dvě decky vína… Někteří víno nepili, tak nám ho dali…

Jakému vyšetření jste se před odběrem musel podrobit?

Tenkrát to trvalo dlouho. Vyšetřili moč, krev, tlak a teplotu. Teď se moč už nezkoumá. Před každým odběrem se kontroluje krev, tlak, tep a teplota. Také musíte vyplnit dotazník s několika desítkami otázek. Jsou na obě strany A čtyřky. Nyní, když chodím každý měsíc, tak jim stačí výsledky z předchozího odběru.

Jak často tedy darujete krev?

Já chodím dávat plazmu, to je přístrojový odběr. To mohu každý měsíc. Naposled jsem byl 5. listopadu, teď jdu třicátého a pak 14. prosince. Občas zajdu i na plný odběr. Ten se u mužů provádí maximálně čtyřikrát za rok a u žen třikrát za rok.

Míváte po odběru nějaké nežádoucí účinky?

Ne, mně to nic nedělá. U odběru se leží, plazma je odebraná za čtyřicet minut. Normální odběr trvá ještě méně. Ze zákona mám nárok na den volna.

Máte za dárcovství krve nějaké výhody?

Jako zlatý dárce mám jabloneckou dopravu na rok za 120 korun. Žádné jiné výhody nemám. Já jsem bezplatný dárce, ani jeden odběr jsem neměl za peníze.

Jak si udržujete zdraví?

Sportuji, chodím pravidelně každý týden do tělocvičny, hraju fotbal. Jsem často na čerstvém vzduchu. Dneska zrovna nejezdily autobusy, tak jsem vyrazil z Alšovic pěšky. Mám dům, kolem kterého pořád něco dělám. Štípu dříví, sekám trávu a tak. Jinak jím všechno, tedy kromě špenátu.