VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Omyl nebo záměrně upravená reportáž?

Za posledních 14 dní odvysílala televize Prima a její dodavatelská televize Genus dvě roportáže o domovu pro koně v Křižanech. Proč je však realita jiná?

18.2.2008
SDÍLEJ:

Křižany/ „O velkém podvodu na důvěřivé lidi se mluví na Liberecku…“ Tak těmito slovy začala 2. února reportáž v hlavní zpravodajské relaci na TV Prima o Zuzaně Polákové, která je provozovatelkou koňského domova Rolinka v Křižanech. V této reportáži je Zuzana Poláková vylíčena jako pochybná osoba, která prapodivně utratila peníze z individuálních darů od lidí z celé země po požáru stáje.
Neuběhlo ani čtrnáct dní a stejná redaktorka Romana Prošková z televize Genus přichází s dalším odhalením. Zjistila, že Poláková prakticky okradla muže, kterému patřil jeden z koní, kteří loni při neštěstí uhořeli. V druhé reportáži navíc Poláková nedostala prostor ani na jedinou větu své obhajoby.
Co se tedy děje?
Co se dělo okolo první reportáže, dokumentuje nejen její zmíněný úvod. „Byla jsem z toho hodně překvapená,“ popsala Zuzana Poláková. „Byla zde redaktorka Romana Prošková a natáčela se mnou, co vše jsem zde za rok od požáru udělala. Po osmi dnech jsem tyto záběry viděla v televizi, kde mne vystřihli pouze jedinou větu, že se nikdo bát nemusí,“ uvedla Poláková.
Pravda? Nezajímá nikoho
Od požáru se o činnost Zuzany Polákové zajímá také Liga na ochranu zvířat z Jablonce nad Nisou. Jednatelka chtěla informovat Proškovou o tom, co se skutečně vše udělalo.
„Z rozhovoru s redaktorkou Proškovou vyplynulo, že ona sama nemá zájem. Ozvali jsme se jí sami s tím, že jsme to s ní chtěli probrat. Jednání redaktorky bylo velice agresivní a ani neměla zájem nás vyslechnout,“ popsala své dojmy z telefonátu s redaktorkou Romanou Proškovou jednatelka Ligy na ochranu zvířat Dagmar Kubištová. Jak dále popsala, reportáž vůbec nevypovídala o tom, co se v Křižanech celý rok dělo. (audiozáznam rozhovoru a jeho přepis je na webových stránkách Deníku)
Jaká péče je poskytována koním ze strany Zuzany Polákové, na tom se její odpůrci s příznivci nikdy neshodnou. Jediným orgánem, který je však v tomto kompetentní, je Státní veterinární Správa.
„Tento případ intenzivně sledujeme i právě vzhledem k problémům, které byly medializovány. Proběhlo již několik inspekcí a v současné době tam nebyla shledána pochybení,“ uvedl pro Deník tiskový mluvčí Státní veterinární správy centrála Praha Josef Duben. Za poslední měsíce jej krom Deníku jiné médium nepožádalo o vydání oficiální zprávy. „Jelikož to spadá do kompetence Krajské veterinární správy, tak tyto dotazy možná byly směřovány v Liberci. Na centrálu tyto dotazy směřovány nebyly,“ podotkl tiskový mluvčí. (audiozáznam rozhovoru a jeho přepis je na webových stránkách Deníku)
Další reportáž bez vyjádření
Druhá reportáž v negativním slova smyslu předčila onu první od stejné autorky. Ta zcela vynechala vyjádření Zuzany Polákové, ač právě Zuzana Poláková byla v této reportáži vykreslena velice negativně.
Jak pro Deník uvedla autorka reportáže Romana Prošková z regionální televize Genus, která přeprodává své zpravodajství Primě, za svou prací si stojí.
Redaktorka odmítla vyjádření
„Paní Poláková nezvedala telefon a neodpovídala na email. To tam všechno bylo jasně řečené,“ uvedla redaktorka TV Genus Romana Prošková.
„Já jsem postupovala správně. Čtrnáct dní měla možnost se vyjádřit ke všemu. Neudělala to,“ sdělila redaktorka.
„Vám se z toho zpovídat nemusím. Že jste její kamarád mě vůbec nezajímá,“ dodala v zaznamenávaném hovoru Prošková.
Když byla následně redaktorka Prošková informována, že právě má nyní prostor, aby mohla závažné pochybnosti o korektnosti své práce vysvětlit, zareagovala velice odmítavě. „Jo vy píšete o mně? No tak já půjdu s Lůcou (pravděpodobně Lucie Pokorná, redaktorka České televize, pozn. red.) před tu radu a my si to tam nějak zodpovíme. Mějte se. Nashle,“ a zavěsila telefon.
Krátce po tomto hovoru ještě zaslala email, ve kterém redaktorka píše:
„Zdravím a přeposílám mail, který jsem slečně Polákové posílala už před deseti dny. Za svými reportážemi si stojím, mám je podložené, ale jak už jsem dnes jednou řekla, vám se zpovídat nehodlám, svou práci si klidně obhájím jinde. Vy si svůj článek překruťte dle libosti…“
Email neobsahuje otázky
Email, který přiložila, má být důkazem, že se mohla Zuzana Poláková vyjádřit. Tento email je k dispozici stejně jako zvukový záznam hovoru na webových stránkách libereckého Deníku.
Vedle jiného, email sám o sobě neobsahuje ani jednu otázku, neinformuje, že se připravuje další reportáž, ani nežádá Zuzanu Polákovou o vyjádření k připravované druhé reportáži.
„Někteří jedinci opět rádi promluví do kamery, když je o to požádám, ale zatím chci počkat a dát prostor vaší případné obhajobě…“ zakončuje Prošková svůj email pro Zuzanu Polákovou.
Jenže tento prostor jí nikdy nedala. „Redaktorka Prošková mě skutečně vůbec nekontaktovala. Když tvrdí, že jsem jí nezvedala telefon, tak jednoduše lže,“ oponovala Zuzana Poláková z Křižan.
Na důkaz svého tvrzení ukázala výpis nepřijatých hovorů, kde skutečně po ověření čísel není ani jedno, které by patřilo redaktorce Genusu Proškové. Nutno dodat, že však s tímto výpisem lze manipulovat a nelze jej vnímat jako jasný důkaz pravdy.
„Ba naopak, po první reportáži jsem já volala Romanu Proškovou. Byla jsem v šoku, když mi začala vysvětlovat, že je to jen její práce, že jí fakta nezajímají, že jen natočí co má,“ uvedla Zuzana Poláková. „Měla jsem naprosto jiné představy o tom, jaká kritéria pro kontroverzní reportáž platí,“ dodala.
Jiné představy má však i TV Prima
Jak uvedl tiskový mluvčí, obecně není takový přístup redaktora v souladu s pravidly práce, která TV Prima stanovuje. Ke konkrétnímu případu se však nemohl v krátkém čase vyjádřit, protože s ním nebyl blíže seznámen.
„Neznám konkrétně tuto reportáž. Obecně při přípravě reportáže platí, že se naši zpravodajci řídí etickým kodexem,“ uvedl pro Deník tiskový mluvčí TV Prima Ladislav Pavlík. „Platí obecná pravidla novinářské práce, ke kterým patří, že zpravodajství má být vyvážené a objektivní a vždy je potřeba dát prostor oběma stranám případného sporu. To obecně rozhodně platí,“ zdůraznil mluvčí.
Jak dále vysvětlil, v případě druhé reportáže vysvětlil, že ač byla na frekvenci TV Prima, byla vysílána regionálně a z toho důvodu za takovou reportáž nenese TV Prima žádnou zodpovědnost, ale tuto přebírá místní regionální dodavatel zpravodajství. „My dáváme prostor regionálním televizím a oni vysílají, co chtějí. V žádném případě nemáme možnost zasáhnout do toho, co regionální televize odvysílá,“ vysvětlil.
Vše zřejmě skončí u Rady
Nad objektivností televizí a rozhlasů bdí Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Jak Deníku vysvětlil její předseda, kauzální reportáž pojednávající o nějakém sporu bez vyjádření protistranny je nemyslitelná. „To je skutečně vážná chyba,“ uvedl předseda rady Václav Žák.
„To je pak porušení zákona. Jedinou výjimkou je, když autor reportáže doloží, že druhé straně prostor skutečně dal a ona jej odmítla,“ vysvětlil Václav Žák.
Jak dále uvedl, i v tomto případě je možné se proti postupu redaktora, respektive televize bránit. „Takto opomenutá strana má tři možnosti. První možnost je, že podle zákona o vysílání požádá o právo na odpověď. To musí být ve stejném čase a rozsahu. Druhou možností je podat žalobu proti této televizi a třetí možnost je stížnost k radě, která může udělit pokutu až do výše 2,5 milionu korun,“ sdělil předseda.

Autor: Jan Široký

18.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč Obsluha strojů na výrobu pečiva, čokolády a cukrovinek. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Práce s těstem, pečení pekárenských výrobků, práce v horku, manulální zručnost., Pracovní poměr na dobu 90 dnů., Hlásit se telefonicky, nebo emailem.. Pracoviště: Justone s.r.o. - pekárna šumava a.s., Na Výšině, č.p. 3373, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Nataliia Danylych, +420 606 607 688. Informační technologie - Informační technologie Administrátor 35 000 Kč Systémoví administrátoři, správci počítačových sítí IT administrátor. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: IT administrátor:, Náplň práce, o správa a údržba IT infrastruktury (pracovní stanice v prostredí MS Windows 7 a 10, Active Directory (správa účtů, přístupová práva), LAN, WIFI, tiskárny, čtečky, telekomunikace a PBX), o zodpovědnost za zálohování a obnovu dat, o zodpovědnost za správu licencí a evidenci IT techniky, o komunikace s helpdeskem a korporátním týmem podpory v anglickém jazyce, o účast na IT projektech v oblasti IT infrastruktury a ERP jako lokální IT zástupce (spolupráce s korporátním mezinárodním týmem - zodpovědnost za definici požadavků a testování při jejich implementaci, školení klíčových uživatelů), o uživateská IT podpora v oblasti kanceláří a výroby, o monitoring technické infrastruktury a preventivní údržba, o komunikace s uživateli i externími servisními IT partnery, , Požadujeme:, o SŠ/VŠ vzdělání v IT nebo příbuzném oboru, o Praxe minimálne 2 roky na obdobné pozici (výhoda výrobní podnik), o Technické myšlení, zodpovědnost, samostatnost a ochota vzdělávat se, o Výborná znalost OS Windows 7 a 10 a MS Office na administrátorské úrovni v prostředí středního podniku, o Dobrá znalost Active Directory (správa účtů a skupin, GPO politiky, přístupová práva) , o Dobrá znalost síťové problematiky - kabeláž, TCP/IP, routování, VLAN, WIFI, DNS, DHCP, o anglický jazyk - technická komunikace s korporátnímy týmy, helpdeskem a některými uživateli v angličtině, o řidičský průkaz, o výhodou základní znalost Windows server 2012, Veeam Backup & Replication, Barracuda Backup, , Hlásit se telefonicky v době 8:00-15:00 nebo emailem.. Pracoviště: Inteva products czech republic a.s. - pracoviště, Průmyslová, č.p. 907, 468 02 Rychnov u Jablonce n.Nis.. Informace: Zuzana Pelešková, +420 485 229 650. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 22 960 Kč Všeobecné sestry s osvědčením Všeobecná sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22960 kč, mzda max. 32070 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Podrobnosti k nabízenému místu najdete na našich webových stránkách www.domovmaxov.eu.. Pracoviště: Domov maxov, 468 44 Josefův Důl. Informace: Zuzana Kozáková, +420 481 350 424. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 20 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci administrativní pracovník/ce - referent/ka - fakturant/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň: , zpracování objednávek, zpracování faktur , komunikace se zákazníky emailem a telefonicky, nástupní mzda 20 000 Kč, po zk. době 23 000 Kč, Zaměstnanecké výhody: 4 týdny dovolené, HPP, zázemí stabilní firmy, skvělý kolektiv,, Hlásit se na e-mail: d.ferynova@pneupeterka.cz nebo telefonicky na tel. 774 674 729. Pracoviště: Pneu peterka s.r.o. - smržovka, Hlavní, č.p. 525, 468 51 Smržovka. Informace: Dana Ferynová, +420 774 674 729.

Investice. Ilustrační foto.

Investice města můžete sledovat na nové mapě

Petr Vobořil.

ON-LINE s Petrem Vobořilem, lídrem kandidátky Starostové pro Liberecký kraj

Zabijácká jízda superbu v centru Prahy a bourání mostu v Mostě: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 25. září 2018.

Radnice chce zatraktivnit Riegrovu stezku, koupí proto pozemky pod ní

Semily – Kdo z obyvatel Semil či Železného Brodu by neznal Riegrovu stezku? Možná jen pár lidí. Pozemky pod ní vlastní od platnosti takzvaných církevních restitucí římskokatolická církev. Pozemky hodlá ale prodat a přednostní právo nabídla městu Semily. Město kývlo.

Naši prvňáci: Ve středu se představí prvňáčci ze ZŠ Šumava v Jablonci nad Nisou

Jablonecko – Ve středu 26. září přinese tištěný Jablonecký deník čtenářům další díl druhého ročníku seriálu Naši prvňáci. V následujících týdnech až do konce prvního pololetí v lednu naleznete pravidelně každou středu v tištěném vydání Jabloneckého deníku fotografie prvňáků ze škol na Jablonecku.

Za vraždu prodavačky hrozí muži výjimečný trest. Oběti zasadil 14 ran nožem

Liberecký kraj – Krajský soud v Liberci začal řešit lednovou vraždu prodavačky ve večerce ve Vratislavicích. Obžalovanému hrozí výjimečný trest.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT