VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Omyl nebo záměrně upravená reportáž?

Za posledních 14 dní odvysílala televize Prima a její dodavatelská televize Genus dvě roportáže o domovu pro koně v Křižanech. Proč je však realita jiná?

18.2.2008
SDÍLEJ:

Křižany/ „O velkém podvodu na důvěřivé lidi se mluví na Liberecku…“ Tak těmito slovy začala 2. února reportáž v hlavní zpravodajské relaci na TV Prima o Zuzaně Polákové, která je provozovatelkou koňského domova Rolinka v Křižanech. V této reportáži je Zuzana Poláková vylíčena jako pochybná osoba, která prapodivně utratila peníze z individuálních darů od lidí z celé země po požáru stáje.
Neuběhlo ani čtrnáct dní a stejná redaktorka Romana Prošková z televize Genus přichází s dalším odhalením. Zjistila, že Poláková prakticky okradla muže, kterému patřil jeden z koní, kteří loni při neštěstí uhořeli. V druhé reportáži navíc Poláková nedostala prostor ani na jedinou větu své obhajoby.
Co se tedy děje?
Co se dělo okolo první reportáže, dokumentuje nejen její zmíněný úvod. „Byla jsem z toho hodně překvapená,“ popsala Zuzana Poláková. „Byla zde redaktorka Romana Prošková a natáčela se mnou, co vše jsem zde za rok od požáru udělala. Po osmi dnech jsem tyto záběry viděla v televizi, kde mne vystřihli pouze jedinou větu, že se nikdo bát nemusí,“ uvedla Poláková.
Pravda? Nezajímá nikoho
Od požáru se o činnost Zuzany Polákové zajímá také Liga na ochranu zvířat z Jablonce nad Nisou. Jednatelka chtěla informovat Proškovou o tom, co se skutečně vše udělalo.
„Z rozhovoru s redaktorkou Proškovou vyplynulo, že ona sama nemá zájem. Ozvali jsme se jí sami s tím, že jsme to s ní chtěli probrat. Jednání redaktorky bylo velice agresivní a ani neměla zájem nás vyslechnout,“ popsala své dojmy z telefonátu s redaktorkou Romanou Proškovou jednatelka Ligy na ochranu zvířat Dagmar Kubištová. Jak dále popsala, reportáž vůbec nevypovídala o tom, co se v Křižanech celý rok dělo. (audiozáznam rozhovoru a jeho přepis je na webových stránkách Deníku)
Jaká péče je poskytována koním ze strany Zuzany Polákové, na tom se její odpůrci s příznivci nikdy neshodnou. Jediným orgánem, který je však v tomto kompetentní, je Státní veterinární Správa.
„Tento případ intenzivně sledujeme i právě vzhledem k problémům, které byly medializovány. Proběhlo již několik inspekcí a v současné době tam nebyla shledána pochybení,“ uvedl pro Deník tiskový mluvčí Státní veterinární správy centrála Praha Josef Duben. Za poslední měsíce jej krom Deníku jiné médium nepožádalo o vydání oficiální zprávy. „Jelikož to spadá do kompetence Krajské veterinární správy, tak tyto dotazy možná byly směřovány v Liberci. Na centrálu tyto dotazy směřovány nebyly,“ podotkl tiskový mluvčí. (audiozáznam rozhovoru a jeho přepis je na webových stránkách Deníku)
Další reportáž bez vyjádření
Druhá reportáž v negativním slova smyslu předčila onu první od stejné autorky. Ta zcela vynechala vyjádření Zuzany Polákové, ač právě Zuzana Poláková byla v této reportáži vykreslena velice negativně.
Jak pro Deník uvedla autorka reportáže Romana Prošková z regionální televize Genus, která přeprodává své zpravodajství Primě, za svou prací si stojí.
Redaktorka odmítla vyjádření
„Paní Poláková nezvedala telefon a neodpovídala na email. To tam všechno bylo jasně řečené,“ uvedla redaktorka TV Genus Romana Prošková.
„Já jsem postupovala správně. Čtrnáct dní měla možnost se vyjádřit ke všemu. Neudělala to,“ sdělila redaktorka.
„Vám se z toho zpovídat nemusím. Že jste její kamarád mě vůbec nezajímá,“ dodala v zaznamenávaném hovoru Prošková.
Když byla následně redaktorka Prošková informována, že právě má nyní prostor, aby mohla závažné pochybnosti o korektnosti své práce vysvětlit, zareagovala velice odmítavě. „Jo vy píšete o mně? No tak já půjdu s Lůcou (pravděpodobně Lucie Pokorná, redaktorka České televize, pozn. red.) před tu radu a my si to tam nějak zodpovíme. Mějte se. Nashle,“ a zavěsila telefon.
Krátce po tomto hovoru ještě zaslala email, ve kterém redaktorka píše:
„Zdravím a přeposílám mail, který jsem slečně Polákové posílala už před deseti dny. Za svými reportážemi si stojím, mám je podložené, ale jak už jsem dnes jednou řekla, vám se zpovídat nehodlám, svou práci si klidně obhájím jinde. Vy si svůj článek překruťte dle libosti…“
Email neobsahuje otázky
Email, který přiložila, má být důkazem, že se mohla Zuzana Poláková vyjádřit. Tento email je k dispozici stejně jako zvukový záznam hovoru na webových stránkách libereckého Deníku.
Vedle jiného, email sám o sobě neobsahuje ani jednu otázku, neinformuje, že se připravuje další reportáž, ani nežádá Zuzanu Polákovou o vyjádření k připravované druhé reportáži.
„Někteří jedinci opět rádi promluví do kamery, když je o to požádám, ale zatím chci počkat a dát prostor vaší případné obhajobě…“ zakončuje Prošková svůj email pro Zuzanu Polákovou.
Jenže tento prostor jí nikdy nedala. „Redaktorka Prošková mě skutečně vůbec nekontaktovala. Když tvrdí, že jsem jí nezvedala telefon, tak jednoduše lže,“ oponovala Zuzana Poláková z Křižan.
Na důkaz svého tvrzení ukázala výpis nepřijatých hovorů, kde skutečně po ověření čísel není ani jedno, které by patřilo redaktorce Genusu Proškové. Nutno dodat, že však s tímto výpisem lze manipulovat a nelze jej vnímat jako jasný důkaz pravdy.
„Ba naopak, po první reportáži jsem já volala Romanu Proškovou. Byla jsem v šoku, když mi začala vysvětlovat, že je to jen její práce, že jí fakta nezajímají, že jen natočí co má,“ uvedla Zuzana Poláková. „Měla jsem naprosto jiné představy o tom, jaká kritéria pro kontroverzní reportáž platí,“ dodala.
Jiné představy má však i TV Prima
Jak uvedl tiskový mluvčí, obecně není takový přístup redaktora v souladu s pravidly práce, která TV Prima stanovuje. Ke konkrétnímu případu se však nemohl v krátkém čase vyjádřit, protože s ním nebyl blíže seznámen.
„Neznám konkrétně tuto reportáž. Obecně při přípravě reportáže platí, že se naši zpravodajci řídí etickým kodexem,“ uvedl pro Deník tiskový mluvčí TV Prima Ladislav Pavlík. „Platí obecná pravidla novinářské práce, ke kterým patří, že zpravodajství má být vyvážené a objektivní a vždy je potřeba dát prostor oběma stranám případného sporu. To obecně rozhodně platí,“ zdůraznil mluvčí.
Jak dále vysvětlil, v případě druhé reportáže vysvětlil, že ač byla na frekvenci TV Prima, byla vysílána regionálně a z toho důvodu za takovou reportáž nenese TV Prima žádnou zodpovědnost, ale tuto přebírá místní regionální dodavatel zpravodajství. „My dáváme prostor regionálním televizím a oni vysílají, co chtějí. V žádném případě nemáme možnost zasáhnout do toho, co regionální televize odvysílá,“ vysvětlil.
Vše zřejmě skončí u Rady
Nad objektivností televizí a rozhlasů bdí Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Jak Deníku vysvětlil její předseda, kauzální reportáž pojednávající o nějakém sporu bez vyjádření protistranny je nemyslitelná. „To je skutečně vážná chyba,“ uvedl předseda rady Václav Žák.
„To je pak porušení zákona. Jedinou výjimkou je, když autor reportáže doloží, že druhé straně prostor skutečně dal a ona jej odmítla,“ vysvětlil Václav Žák.
Jak dále uvedl, i v tomto případě je možné se proti postupu redaktora, respektive televize bránit. „Takto opomenutá strana má tři možnosti. První možnost je, že podle zákona o vysílání požádá o právo na odpověď. To musí být ve stejném čase a rozsahu. Druhou možností je podat žalobu proti této televizi a třetí možnost je stížnost k radě, která může udělit pokutu až do výše 2,5 milionu korun,“ sdělil předseda.

Autor: Jan Široký

18.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka(18 810 Kč)

Všeobecní administrativní pracovníci REFERENT odboru stavebního a životního prostředí. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Tajemník Magistrátu města Jablonec nad Nisou vyhlašuje výběrové řízení na pozici, REFERENT odboru stavebního a životního prostředí Magistrátu města Jablonec nad Nisou (referent stavebního úřadu), 10. platová třída, Kvalifikační předpoklady: vysokoškolské popř. vyšší odborné vzdělání se stavebním zaměřením; možno i středoškolské za podmínky min. 3 roky práce v oboru; znalost stavebního zákona; uživatelská znalost práce s PC (Word, Excel, internet); dobré komunikační schopnosti pro jednání s právnickými i fyzickými osobami; odpovědnost, samostatnost, flexibilita; přehled o právních předpisech v oblasti veřejného stavebního práva, znalost práce s mapovými podklady a orientaci v místopisu města Jablonec nad Nisou, Popis vykonávané práce: pracovník zajišťuje veškerá správní řízení a další postupy stavebního úřadu podle zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) a předpisů souvisejících včetně zákona č. 184/2006 Sb., o odnětí nebo omezení vlastnického práva k pozemku nebo stavbě (vyvlastňovací zákon) a to na území Statutárního města Jablonec nad Nisou a příslušných obcí spadajících do územní působnosti obecního úřadu obce s rozšířenou působností., Přihlášky do 7.března 2018 do 12 hod., Úplné znění inzerátu vč. dalších pokynů najdete na www.mestojablonec.cz, Magistrát, Volná místa.. Pracoviště: Statutární město jablonec nad nisou - magistrát města, Mírové náměstí, č.p. 3100, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Zdeňka Krausová, +420 605 713 567,483 357 172.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník(180 Kč)

Ostatní specialisté v oblasti sociální práce Sociální pracovník/pracovnice. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 180 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Sociální pracovník/pracovnice, Náplň práce:, " individuální práce s účastníky projektů , který si klade za cíl zvyšovat uplatnění jeho účastníků na trhu práce a zvyšování zvládání zátěže běžného života, " individuální a skupinová práce s klienty v Komunitním centru i v terénu, " příprava na setkání s účastníky projektu, " setkání s účastníky a řešení případů a potřeb účastníků, " terénní práce (návštěva úřadů, institucí apod. s účastníky projektu), Požadujeme:, " Odpovídající vzdělání - podle Zákona o sociálních službách, 108/6 Sb. - podmínkou!, " Praxi na obdobné pozici výhodou, " čistý trestní rejstřík, " PC dovednosti - základy, " zodpovědnost, pečlivost, svědomitost, samostatnost, důslednost, " komunikativnost, slušný vzhled a příjemné vystupování, Zaměstnanecké výhody: sleva na zaměstnanecké produkty, firemní akce, vzdělávání, Kontakt telefonicky, emailem, nebo osobně každý den 8 -12 hod.. Pracoviště: Sdružení tulipan, z. s. - 001, Komenského, č.p. 926, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Ivana Lamperová, +420 775 802 278.

Lidské zdroje - Lidské zdroje Psycholog(350 Kč)

Ostatní psychologové Psychiatr. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 350 kč, mzda max. 600 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Psychiatr, Náplň práce:, " Příprava na setkání s účastníky, " Setkání s účastníky a řešení případů a potřeb účastníků, " Předání zápisu ze setkání s účastníky, " Vyplnění a podpis výkazu práce za jednotlivé měsíce dle počtu odpracovaných hodin na projektu, " Předání prezenční listiny s uvedením termínu setkání s účastníky projektu, času setkání, jména a podpisu účastníka projektu a sociálního pracovníka, Zaměstnanecké výhody: sleva na zaměstnanecké produkty, firemní akce, vzdělávání, Kontakt telefonicky, emailem, nebo osobně každý den 8 -12 hod.. Pracoviště: Sdružení tulipan, z. s. - 001, Komenského, č.p. 926, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Ivana Lamperová, +420 775 802 278.

Obchod - Obchod Obchodní referent(9 150 Kč)

Obchodní referenti Specialista podpory prodeje. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Specialista podpory prodeje, Jsme firma působící v oblasti IT, naše služby poskytujeme větším zákazníkům. Požadujeme základní znalost na PC, dobrou komunikaci, při kontaktech nových a stávajících zákazníků, loajálnost a spolehlivost, ochotu učit. Nabízíme možnost finančního i profesního růstu po zaučení, fyzicky nenáročnou práci, práci v dobrém kolektivu., Vhodné pro OZP., Kontakt telefonicky, nebo emailem.. Pracoviště: Renometel s.r.o. - pracoviště, Krkonošská, č.p. 90, 468 41 Tanvald. Informace: Radka Škublová, +420 776 247 138.

Handy Kvadriatlon 2018 je za několik dní. Společně se sportovci, jako v loňském roce, sejdou v Bedřichově. Ještě máte čas postavit tým nebo doplnit dvojici, kde chybí závodník. Snímky z roku 2017.
12

FOTO: Sportujete rádi a máte radost ze zážitků? Zkuste handy Kvadriatlon

Horská služba - ilustrační snímek

Záchranáři hledali běžkaře. Nakonec ho našli podchlazeného, ale v pořádku

Jedna rolba vládne všem a po krk ve vodě v minus pěti: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 21. února 2018.

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté porazili USA a zahrají si na OH o medaili. Francouz vychytal nájezdy

/FOTOGALERIE, ANKETA/ Uf, to bylo drama! Čeští hokejisté postoupili do semifinále olympijského turnaje, když porazili tým USA 3:2 po samostatných nájezdech. Američané ale byli tuhé sousto, i když národní tým byl po většinu zápasu lepší. O finále se svěřenci trenéra Josefa Jandače utkají s Ruskem.

Mladý hokejový výběr se v konkurenci krajů na olympiádě mládeže neztratil

Liberecký kraj se stal vítězem letošní XVIII. Zimní olympiády dětí a mládeže, která se uskutečnila na sportovištích v Pardubickém kraji s olympijským centrem v Litomyšli. Výsledek potvrdil, že zimní sporty v Libereckém kraji mají silnou a hlavně kvalitní mládežnickou základnu.

Shodím děti z balkonu! křičela zdrogovaná mladá žena. Chtěla vidět rodinu

Jablonec n. N. - Sedmiměsíční a dvouleté dítě byly v ohrožení. Policista musel slanit z horního balkonu, když matku zabavili příbuzní.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT