Jako podruhé vyhořet, to jsou slova, jimiž označuje provozovatelka koňského domova důchodců v Křižanech Zuzana Poláková následky reportáže, kterou odvysílala Česká televize v neděli v hlavním zpravodajství.
Podle Polákové si Česká televize neověřila své zdroje a následkem tohoto zveřejnila lži. „Je to naprosto neuvěřitelné. Navzdory kladným posudkům veteriny, navzdory skutečné realitě, odvysílali snůšku pomluv, které poškodily nejen mé jméno, ale i pověst celého domova pro koně,“ uvedla chovatelka.

Muž ve zprávách nebyl odborník

Česká televize ve své reportáži konstatovala, že podle názoru odborníků na chov koní vede Zuzana Poláková koňský domov důchodců špatně a následkem toho koně trpí.
Své tvrzení pak dokládá výpovědí jistého Milana Krejsy, kterého bez dalšího vysvětlení nazývá odborníkem na chov koní.
Podle dosažitelných informací ve skutečnosti Milan Krejsa není odborníkem na chov koní, jak tvrdila ve své reportáži televize. Milan Krejsa je vyučený v oboru a do roku 2003 působil jako dostihový jezdec. Tři týdny pak také pracoval v chovatelských potřebách.
Podle Krejsy šlo o poukázání na skluz v opravách. „Chtěl jsem zdůraznit, že se opravy stájí protahují, to byl celý důvod mého vystoupení v ČT,“ vysvětlil na dotaz Deníku Milan Krejsa, kterého ČT označila za odborníka na chov koní navzdory tomu, že Krejsa žádný chov nemá.

Praví odborníci nesouhlasí

S reportáží České televize však nesouhlasí nejen chovatelka Poláková, ale i Státní veterinární správa, která je jako jediná kompetentní k vyjádření o kvalitách chovu zvěře.
„Situaci ve zmíněném zařízení pracovníci Státní veterinární správy opakovaně prověřili a neshledali nic, co by z pohledu veteriny naznačovalo jakékoliv týrání koní,“ uvedl pro Deník tiskový mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.
Názor zmíněný v reportáži pak označil mluvčí za laický. „Je samozřejmé, že když se laik podívá na třicet let starého koně, tak mu může připadat, že není v pořádku, ale to je skutečně jen laický pohled. O koně je zde řádně postaráno,“ doplnil Josef Duben.

Starosta podal stížnost k radě ČT

Starosta obce Křižany podal stížnost k Radě České televize. „Toto zařízení zde v Křižanech působí již čtyři roky. Za tuto dobu nebyla ze stran státních orgánů vznesena žádná výtka k jeho provozu. Ani Obecní úřad Křižany neobdržel stížnost na uvedené zařízení,“ píše starosta Václav Honsejk ve své stížnosti kontrolnímu orgánu ČT. Podle starosty zde došlo k porušení základní etické normy. „Dávám tedy vážené Radě podnět k jednání, zda se nejedná v tomto případě o porušení Etického kodexu ČT,“ dodává ve své stížnosti.

Rada čeká na vyjádření ředitele

K reportáži se nyní bude vyjadřovat také generální ředitel České televize. „Rada České televize se stížností zabývá a vyžádala si vyjádření generálního ředitele České televize,“ uvedl předseda Rady ČT Jiří Baumruk. „Po jeho obdržení se rada k věci vrátí a v nejkratším možném termínu podnět posoudí,“ sdělil předseda Rady České televize starostovi obce Křižany.
Tiskový mluvčí ČT Ladislav Šticha slíbil rychlé prověření celé zveřejněné reportáže. „Česká televize se tímto případem intenzivně zabývá a prověřuje údaje zmíněné v reportáži,“ uvedl.
Podle mluvčího nenechá televize celou záležitost bez odezvy. „Pokud se prokáže, že nebyla objektivní, vyvodíme z toho příslušná opatření. Zmíněná chovatelka Zuzana Poláková se na ČT může samozřejmě obrátit s požadavkem na uvedení faktů na pravou míru,“ dodal mluvčí.