„Jedním z problémů v Jilemnici je, že silnice vedou k centru. Ideální by byl příjezd k nemocnici i zadem, aby silnice kolem Jilemnice utvořila jakýsi okruh a všichni nemuseli jezdit středem. Do nemocnice chodí spousta zaměstnanců, pacientů i návštěv. Nestačí ani parkovací místa,“ vysvětlil předseda jilemnické Komise dopravy a veřejného pořádku Aleš Matouš.
Parkování je dalším bodem, jenž chce komise zlepšit. Jedná se především o panelové sídliště. U Společenského domu Jilm už parkování město zlepšilo. Místo starého dětského hřiště vznikla parkovací místa a za nimi nové hřiště pro děti.
V Jilemnici je také několik méně bezpečných křižovatek. Nejhorší je nad stadionem. Jilemničtí zvažují postavit místo ní kruhový objezd.
„Tahle křižovatka je oříšek. Nevíme, jestli by byl kruhový objezd vhodný, protože křižovatka je dost nakloněná. Když například jede v zimě ze zdola z vedlejší silnice automobil a nic nejede, než se na sněhu rozjede, už tam může být auto jiné,“ řekl Matouš.
„Uvítala bych úpravu téhle křižovatky, dopravní nehody se tam stávají celkem často, hlavně v zimě,“ řekla obyvatelka Jilemnice Jana Procházková.
Také křižovatku u Normy je třeba upravit. Jilemničtí zvažují, zda část parkoviště vyměnit za odbočovací pruh. Řidiči vyjíždějící na komunikaci z tohoto parkoviště si myslí, že už jsou na silnici a nedávají přednost, přitom jsou stále na parkovišti.
Posledním problémem je dopravní značení. „Na některých místech je přeznačkováno a někde jsou značky zbytečné. Přitom by měly být informativní a ne, aby v nich člověk ztrácel přehled,“ dodal Aleš Matouš.