Řada řidičů prudkou zatáčku nezvládne. „Kdo to místo nezná, netuší, že ho bude čekat takový oblouk,“ poznamenal komunikační inženýr libereckého dopravního inspektorátu Vlastimil Malý. Hned o kus dál navíc čeká řidiče odbočení na silnici I/16. Nepřehledná křižovatka je místem mnoha nehod s fatálními následky. Celé nynější křížení silnic kromě toho odporuje aktuálním standardům a normám.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které je investorem projektu, chce přestavbu křižovatky provést v kompletní verzi. Narovná se i celá pozvolná zatáčka v údolí. Přestavbou projde nejen sjezd na Jablonec, ale i křižovatka se silnicí I/16 či nájezd na čtyřproudovou silnici od Jablonce.

Dosud to vypadalo, že se stavbou se začne nejdříve v roce 2020, ŘSD ale doufá, že celou akci zahájí už příští rok. „Už je vydáno územní rozhodnutí v právní moci a předpokládáme, že stavba bude připravena k zahájení v druhé polovině roku 2019,“ poznamenala mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

POSUNOU I POTOK

Celá akce má podle posledních výpočtů stát asi 250 milionů korun, a to i kvůli výstavbě dvou nových mostů. Po větším z nich se má sjíždět právě na Jablonec. Na Turnov se bude najíždět podjezdem pod čtyřproudovou silnicí. Napojení od Jablonce na Liberec bude pozvolnější a přehlednější.

Posunuta bude i přilehlá cyklostezka, změna trasy čeká i koryto jeřmanického potoka, které silničáři kvůli stavbě posunou. Celý projekt je přitom koncipovaný tak, aby do okolních lesů zasáhl jen minimálně.