Další kolo výběrového řízení na zhotovení přístavby muzea ve formě obřího proskleného krystalu se chýlí ke konci, 7. listopadu skončí lhůta pro podání nabídek. „Zájem zatím projevila jedna renomovaná firma, doufáme, že podá nabídku,“ sdělila ředitelka muzea Milada Valečková. 

HLEDAJÍ DODAVATELE

V muzeu doufají, že brzy na jaře mohou začít pracovat. „Nejdříve se musí pokácet několik stromů v parku, což se musí stihnout mimo vegetační období,“ poznamenala Milada Valečková. Muzeum se dohodlo s ministerstvem kultury, které je jeho zřizovatelem, že navýší cenu zakázky z 35 na 43 milionů korun. „Mohla by to být motivace pro firmy, aby se do výběrového řízení přihlásily,“ vysvětlila ředitelka.

První podlaží přístavby bude sloužit jako technické zázemí muzea. Krystal má navazovat na stávající vestibul. Další podlaží je koncipováno jako víceúčelový prostor pro krátkodobé výstavy, přednášky, koncerty, v letní sezóně by mohlo být využíváno jako kavárna.

Autorem projektu je uznávaný architekt Michal Hlaváček, který stojí například za podobou depozitáře historických vozů Škoda ve Škoda Auto muzeum v Mladé Boleslavi. „Jablonecká bižuterie je založena na broušení skleněných krystalů, to bylo mou hlavní inspirací,“ vysvětlil architekt projektu.