Někdejší neoficiální kulturní centrum v Janově nad Nisou, takzvaný kulturák, dělalo do nedávna horské obci ostudu. Po investovaných 13 milionech korun se změnil k nepoznání. Vzniklo tu zázemí pro technické pracovníky obce, byty i velký multifunkční sál v podkroví.

close info Zdroj: Deník zoom_in Do budovy ještě před třemi lety zatékalo, proto místní obecní úřad nechal střechu zrekonstruovat, budova však nadále sloužila spíše jako překladiště. Protože ošklivá byla i fasáda, obec se nakonec rozhodla vzít opravy z gruntu. „Potřebovali jsme lepší zázemí pro pracovníky technických služeb, byty i nějaký sál mimo sokolovnu. Nakonec se to za více než deset milionů korun povedlo,“ zhodnotil starosta Janova nad Nisou Daniel David.

Dům nebyl památkově chráněný, přesto v něm spousta prvků zůstala takzvaně přiznaných. Třeba žulové schodiště nebo obnažené části kamenných nosných stěn. „Snažili jsme se zachovat alespoň část ducha stavby. Když jsme otevřeli střechu, přišli jsme na to, že na půdě jsou krásné prostory,“ popsal David.

Našli tu ještě pozůstatky po socialistickém systému Civilní obrany. „Byl tady neuvěřitelný nepořádek, půda se skoro nepoužívala,“ vylíčil starosta.

V suterénu vznikly velkorysé prostory pro zaměstnance obce. Ti tu mají nejen velké skladovací prostory a garáž, ale i místnost pro svačiny a obědy. „Je to tady hezké, nové, máme tu možnost skladovat jak nářadí, tak materiál. A je tady teplo,“ usmál se jeden z pracovníků obce.

Zasypat se musela část sklepů, které zasahovaly až pod hlavní silnici z Jablonce do Bedřichova. Rekonstrukce probíhala dle plánu, stavaře nepřekvapily žádné zásadní problémy. „Jen se objevil nečekaný dveřní portál, o kterém jsme neměli tušení. Neznáme jeho původ ani to, kam dveře mohly vést,“ přiblížil starosta.

Oba byty jsou už obsazené, stejně tak technické zázemí pracovníků obce. V podkroví vznikl prostorný sál, který bude využívaný pro kulturní akce. Střecha je zateplena zvenku, kolorit sálu je tak ještě atraktivnější. „Mohou sem chodit maminky s dětmi, mohou tu probíhat výstavy, je tady i možnost pronájmů třeba na konference nebo větší porady. K dispozici je jak sociální zázemí, tak malá kuchyňka,“ přiblížil David.

Sál je osazen výkonnou vzduchotechnikou, která bude v létě chladit a v zimě topit. Obec počítá s tím, že v případě většího zájmu by se sem mohla příležitostně přesouvat i jednání zastupitelstva obce.