Pilotní projekt Průvodce po Krkonoších je dotovaný evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Milovníci přírody jej tedy absolvují zcela zadarmo. V horách je čeká 50 výukových hodin, během kterých vystoupají na nejvyšší horu Čech, naučí se první pomoci od profesionálních záchranářů z České Skalice nebo si mohou vypilovat své rétorické dovednosti.

Poradí si v terénu i při ošetření úrazu

„Kurz má tři tematické okruhy. Prvním bude exkurze na Sněžku, základy ochrany přírody a další informace o horách, které přednesou pracovníci Správy Krkonošského národního parku. Na dalším setkání profesionální záchranáři účastníkům předvedou, jak si poradit v krizových situacích. Posledním tématem bude rétorika a prezentační dovednosti,“ řekla Dita Gollová ze Střediska ekologické výchovy a etiky SEVER.

Účastníci nezískají certifikát

Během školení bude nastávajícím průvodcům hrazeno ubytování, stravování a další náklady na výuku. Na konci kurzu je ale nečeká žádný certifikát, který by je opravňoval k provozování průvodcovství po horách.
„Jedná se o pilotní projekt a navíc dotovaný, takže za něj žádné certifikáty ani dávat nemůžeme. Výsledkem prvního kurzu a našich zkušenostech s ním bude publikace. Pro účastníky kurz ale slouží především jako doplněk vlastního vzdělání. Nasbírají zde spoustu nových znalostí o horách. Žádná oprávnění ale jeho absolvováním nezískají,“ doplnila Dita Gollová.
Pokud by se pilotní projekt Průvodce po Krkonoších osvědčil, existuje možnost, že by se v příštím roce v horách mohli vyučit i terénní průvodci s osvědčením. „To je ale doopravdy pouze jedna z možností, která záleží na mnoha dalších podmínkách,“ uvedla Dita Gollová.

První kurz proběhne v září

Středisko ekologické výchovy si ze všech žadatelů vybere deset až 15 lidí, kteří kurz absolvují. Jediným požadavkem je věkové minimum 18 let a dostatečné fyzické předpoklady pro roli terénního průvodce. Podávání přihlášek bylo uzavřeno včera.
První setkání vybraných účastníků startuje 27. září. Další bude následovat v říjnu a v listopadu.
„Vůbec jsem nevěděla, že taková možnost existuje. Nejsem si jistá, jestli bych si na podobný kurz našla čas, ale je to zajímavý nápad. Je dobře, že se takto podporuje rozšiřování znalostí o horách a ochrana přírody,“ řekla Karolína Kratochvílová z Turnova.