Již dva ze čtyř okresů Libereckého kraje zasáhla epidemie respiračních nemocí. Jablonecko a Semilsko totiž přesáhly hranici, kdy epidemiologové vyhlašují epidemii, a to pokud poměr přesáhne dva tisíce nemocných na sto tisíc obyvatel.

Již druhý týden se nad hranicí drží Semilsko, kde však v tom minulém došlo k nárůstu pouze o půl procenta a poměr nemocných na sto tisíc obyvatel je 2210.
K Semilsku se však minulý týden přidalo i Jablonecko, které hranici přesáhlo o 9 nemocných na sto tisíc.

K nejvýraznějšímu nárůstu došlo během uplynulého týdne na Českolipsku, kde se počet nemocných zvedl o více jak čtyřiatřicet procent. Stále však do západní oblasti Libereckého kraje epidemie nedorazila.

Relativně nejlépe je na tom zatím samotné Liberecko. I zde sice přibylo nemocných, a to o více jak čtvrtinu, má však ze všech okresů nejméně nemocných na sto tisíc obyvatel, a to 1563.

Liberec zatím školy nezavírá

Na Liberecku se proto zatím ani neschyluje k nejzazšímu opatření, jaké hygienici avizovali, a to k uzavírání škol.
Na jednotlivých školách zatím situace zůstává poměrně klidná.

„Minulý týden jsme dosáhli v jednom dni dvacetiprocentní nemocnosti mezi žáky, ale páteční a dnešní aktuální čísla ukázala, že nemocnost mírně klesá, jsme na nějakých osmnácti procentech,“ popsala situaci na Základní škole U Školy zástupkyně ředitele Jitka Vojčiniaková.

Jak doplnila, ve většině tříd chybí tak dvě až čtyři děti, jen v osmých a devátých třídách je situace o něco horší. Výrazné zlepšení podle ní došlo na prvním stupni, kde se děti pomalu vracejí po nemoci do školy.

Klid hlásí i Obchodní akademie v Liberci. Podle ředitele školy Jaroslava Počera mají nemocných přibližně necelých deset procent studentů.
Jak dodal, on sám sleduje situaci s absencí studentů v souvislosti s nemocemi od října a zatím procento nepřesáhlo číslo deset.

I liberecké gymnázium v Jeronýmově ulici nezaznamenalo žádný nárůst. „Máme naprosto standardní absenci dětí, něco mezi třinácti a čtrnácti procenty, což považujeme za běžné na středních školách,“ uvedl Jiří Vydra, zástupce ředitelky školy.

Na Jablonecku zavřeli již tři školy

V pondělí však ohlásili zavření svých dveří až do konce tohoto týdne v Základní škole v Rychnově u Jablonce nad Nisou. Mateřská škola, která je její součástí, přitom i nadále funguje.

„Ředitel školy nám nahlásil, že školy zavírá, protože nemocnost dosáhla již sedmatřiceti procent,“ uvedla Jana Prattingerová, krajská epidemioložka. Její slova doplnil i starosta Rychnova František Chlouba.

„V minulém týdnu byla nemocnost dvacet sedm procent, v pondělí o deset procent více. V úterý bychom se mohli dostat i na padesátiprocentní nemocnost,“ doplnil.

Na Jablonecku je to přitom již třetí škola, která k takovému opatření sáhla. Osmadvacetiprocentní nemocnost dětí byla důvodem, proč se rozhodl na více než týden přerušit výuku ředitel Základní a mateřské školy v Desné.

Podle ředitele desenské školy Stanislava Jirouše už byla situace neúnosná. „Na prvním stupni nám v tomto týdnu chybělo už osmapadesát dětí, což je čtyřicet procent. Celkem byla nemocnost na škole osmadvacet procent,“ konstatoval Stanislav Jirouš.

Další zavřenou školou se pak stala Základní škola v Rýnovicích.