Práce znemožní užívání komunikace na hrázi, po níž denně procházejí stovky místních i turistů. Stavba bude stát skoro 19 milionů korun.

Stavební práce začnou v září 2019 a potrvají do listopadu 2020. „Komunikace na hrázi bude zcela uzavřena, pro průchod bude možné využít chodník v podhrází, který nebude stavbou dotčen,“ upřesnila mluvčí Povodí Labe Hana Bendová. Nádrž zůstane během prací napuštěná.

Stavba zasáhne především lidi, kteří si místo oblíbili. „Asi to musí opravit, ale budou mi chybět procházky po hrázi. Vždy se tam s manželkou zastavíme a sledujeme vodní hladinu,“ svěřil se 73letý Pavel.

Účelem stavby je oprava porušených konstrukčních vrstev koruny hráze, ochrana před zatékáním srážkových vod, prodloužení životnosti vodního díla a zlepšení stavu komunikace na hrázi. Po provedení nových hydroizolací projde opravou vozovka a chodníky, zábradlí a přespárování kamenných bloků na koruně hráze. To vše za 18,8 milionu korun. „Žádáme všechny obyvatele Jablonce a návštěvníky, aby respektovali omezení vyplývající ze stavebních prací,“ doplnila Bendová.

V těchto dnech probíhá i rekonstrukce hráze nádrže Bedřichov. Nedostanou se tam ani pěší turisté, ani cyklisté. Zavřená bude dva roky, a to kvůli tomu, že rekonstrukcí projdou i přelivy poškozené při bleskové povodni v roce 2010. Poslední větší oprava hráze se přitom dělala v 50. letech minulého století.

Dobrou zprávou je, že pokud to jen trošku půjde, cestu přes hráz otevřou stavbaři na zimu. Přes korunu totiž vede i oblíbená trasa Jizerské magistrály, která čítá více než dvě stě kilometrů běžkařských tratí. Rekonstrukce hráze přitom měla být už skoro hotová. První vybraná dodavatelská firma ale zkrachovala, když loni dokázala dodělat sotva desetinu prací. Proto musel podnik Povodí Labe práce zastavit a vybrat dodavatele nového. „Firma stavbu zakonzervovala a zabezpečila tak, aby nehrozilo její poškození ani zranění osob pohybujících se po hrázi,“ přiblížila Bendová.

PŘEHRADA MŠENO

Přehrada nevznikla v letech 1906–1910 jako rekreační nádrž, ale jako součást protipovodňových opatření v Jizerských horách. Šlo o reakci na katastrofální záplavy z roku 1897. K soustavě patří štola vedená z Lužické Nisy dlouhá 636 metrů a štola z Bílé Nisy dlouhá 1 758 metrů.

Přehrada je největší městskou vodní plochou ve střední Evropě a v současnosti slouží především k rekreaci. Jsou zde písčité a travnaté pláže, vstup do vody je v závislosti na konkrétní lokalitě mírný až velmi prudký. V bezprostřední blízkosti se nacházejí plochy na plážový volejbal, hřiště, dětské koutky a betonová hřiště na fotbal, tenis či basketbal, množství stánků s občerstvením a několik restaurací.

Zásobní objem nádrže činí 1,897 milionu krychlových metrů (maximální až 2,786 milionu). Plocha vodní plochy je necelých 40 hektarů. Výška hlavní hráze je 15,8 metru, délka 425 metrů, šířka hráze 4,5 metru v koruně a 15 metrů v základech.