Pomalu ale jistě se blíží práce na obchodním centru, které má stát místo bývalé Jabloně. Obří nákupní centrum s třemi nadzemními a dvěma podzemními podlažími vyroste v centru města mezi ulicemi Generála Mrázka, Komenského a Jugoslávská.

A stavbě musí ustoupit i domy v okolí. Proto se musela stěhovat tamní Základní, dříve Speciální, škola. „Objekt bude včleněn do obchodního centra. Škole, potažmo kraji navíc přesun ušetří peníze, které dávala městu za pronájem staré budovy,“ uvedl Otakar Kypta, místostarosta Jablonce.

Útočiště našlo devadesát žáků v budově v ulici Kamenná, kterou ještě minulý školní rok využívala Vyšší odborná škola mezinárodního obchodu a Obchodní akademie (dále VOŠMOA).

„Naše škola nevyužila kapacitu téhle budovy, představovala pro nás finanční zátěž. Kraj tedy objekt využil k přestěhování,“ vysvětlil Jiří Kabelka, ředitel VOŠMOA

S přesunutím školy začal personál již na konci školního roku. „Pomáhaly nám i starší děti. Učitelé pak měli zkrácené prázdniny, protože jsme v nové budově uklízeli,“ sdělila Rita Rozkovcová, ředitelka Základní a Mateřské školy Kamenná.

Se stěhováním pomohli i Technické služby Jablonec nebo lidé z veřejně prospěšných prácí.

Objekt musel být přestaven. Velké třídy se pro výuku nynějšch školáků nehodí, je jich ve třídách jen osm až čtrnáct. Proto se některé přepažily příčkami. „Dělaly se i omítky v šatnách, v dílnách, hlavním úkolem bylo vybudování toalet zvlášť pro chlapce, zvlášť pro dívky, protože nebyly na každém patře,“ doplnila ředitelka.

Krajský úřad na úpravy budovy vyčlenil jeden a půl miliónu korun. Práce prováděla firma z Frýdlantu.

Její zaměstnanci museli na týden přerušit práci. Kvůli povodním, která zasáhla jejich domovy. „Nakonec se všechno stihlo a nemuseli jsme žádat o odklad začátku výuky,“ dodala Rozkovcová.

„Líbí se mi tady víc než v Jugoslávské. Je hezčí budova, prostě všechno,“ sdělil Michal Horvát.

Na žádost vedení školy vzniklo před východem z objektu zábradlí, bránící žákům vběhnout do ulice. „To nechalo postavit město. Báli jsme se, aby se nestala nějaká nehoda. Přece jen tady jezdí nahoru i autobusy,“ doplnila Rozkovcová.