Elektrokola budou bezesporu největším lákadlem středečního odpoledne, které se v Jablonci uskuteční ve znamení slavnostního zahájení Evropského týdne mobility. Jablonec se letos narozdíl od minulých let nepřihlásil jen ke Dni bez aut, který se uskuteční 22. září, ale rovnou k celému týdnu.

„Slavnostní zahájení proběhne ve 14 hodin na Mírovém náměstí, kde je připraven program až do téměř šesté hodiny odpolední. Moderovat bude Lukáš Frydrych,“ konstatovala mluvčí jabloneckého městského úřadu Jan Fričová.

Hlavním tahákem středečního odpoledne budou elektrokola. Ta mohou být dobrou alternativou i pro nesportovce, kteří neušlapou jablonecké kopce, ale přesto nechtějí jezdit autem nebo chodit pěšky.

„V rámci prezentace si každý bude moci jejich použití vyzkoušet na vlastní kůži. Připravena je ale také překážková dráha, soutěže pro děti, počítačová hra k bezpečnosti silničního provozu, ochutnávka nealkoholických koktejlů, Eko-dílna pro děti i prezentace zvýhodněné rodinné jízdenky MHD a další soutěže o drobné ceny jsou přichystány i pro dospělé,“ sdělila Jana Fričová.

Během celého týdne se v bohatém programu představí Městská policie Jablonec nad Nisou, Tým silniční bezpečnosti Libereckého kraje, studenti Střední školy průmyslu, pro-rodinná politika města Jablonec, Mateřské centrum Jablíčko i ČSAD, a.s. V doprovodném kulturním programu se objeví jablonecké taneční skupiny s country tancem i zcela netradičními tanečními styly včetně jihoamerické Capoeiry.

V okolí přehrady si pak Jablonečané a návštěvníci města ve čtvrtek a v pátek budou moci vyzkoušet ukázkové lekce nordic walking, zvláště zaměřené na seniory. Zájemci dostanou hole a vyrazí na krátký výlet.

Ve stejné dny si pak připravila městská policie naučně zábavný program pro rodiče s dětmi na dětském dopravním hřišti.

„Děti se tu seznámí s želvíkem Toníkem, od něhož se budou učit, jak se chovat například bezpečně v silničním provozu. Nové znalosti si pak mohou hned vyzkoušet na koloběžkách na hřišti,“ komentuje program na hřišti místostarosta Jablonce Petr Vobořil, který se jej ve čtvrtek osobně zúčastní.

V pondělí 21. září si pak v rámci Evropského týdne mobility budou v mateřském centru Jablíčko s nejmenšími číst pohádky o mašinkách a stavět vláčky.

O den později, v úterý 22. září, si pak mohou děti z mateřských a základních škol vyzkoušet, jaké by bylo řídit autobusy na přenosném dopravním hřišti na Dolním náměstí.

„A připraveno je na tento den, který je Evropským dnem bez aut, i jedno překvapení, jímž je projížďka patrovým autobusem,“ uzavřela Jana Fričová.