Laktační poradna jablonecké porodnice dává možnost čerstvým maminkám i těhotným se na cokoliv zeptat. Se správnou technikou kojení jim v mnoha případech pomůže také psychická podpora.
„Maminky k nám přicházejí, když mají nedostatek mléka, popraskané bradavky nebo ucpané mléčné kanálky, také nás často navštíví, aby ukázaly, jak provádějí kojení. Chtějí vědět zda si počínají správně,“ sdělila laktační poradkyně Hana Benešová.
Přestože poradna je pro maminky otevřena každou středu mohou si domluvit na lince kojení schůzku na jakýkoliv den v týdnu. Odbornou radu zajišťují i sestry novorozeneckého oddělení. „Telefonické linky kojení využívají denně průměrně tři maminky,“ uvedla tisková mluvčí jablonecké nemocnice Petra Krajinová.
V laktační poradně se také dozvědí nejen maminky, docházka tatínků do laktační poradny se ženou už není výjimkou, o umělé výživě a vhodném způsobu dokrmování bez použití lahve. „Zejména s prvorodičkami přicházejí i tatínkové nebo navštěvují kurzy před porodem,“ upřesnila Hana Benešová.
Kurzy se konají několikrát do roka s přítomností sedmi maminek a vede je laktační poradkyně. „Linky kojení jsem již několikrát využila v době, kdy jsem měla laktační krizi. Sestřičky mi vše vysvětlily a pomohly, což bylo důležité, abych byla v psychické pohodě a měla dostatek mléka,“ řekla dvojnásobná maminka, která si nepřála být jmenována.
Laktační poradna je v Jablonci ojedinělá. Například Krajská nemocnice Liberec plně zajišťuje servis vážící se ke kojení a zároveň horkou linku kojení, laktační poradnu jako takovou neprovozuje.
Novorozenecké oddělení jablonecké nemocnice získalo titul Nemocnice přátelská dětem a od roku 2005 funguje Laktační poradna pro těhotné a kojící ženy.