Ztrátu v řádech několika set tisíc korun měla loni společnost SKI Bižu z letního provozu lanové dráhy na Tanvaldský Špičák. Výdělečnosti nepomohlo ani omezení provozu pouze na pátky, soboty a neděle. Lanovka se ale v červnu opět rozjede, a pravděpodobně i v dalších letech. Fungovat bude stejně jako loni – tři dny v týdnu.

„Letní provoz byl ztrátový vždycky a podle mého se na něm nedá vydělat, ať uděláme jakákoliv opatření. Opět jsme se ale s městem Tanvald, Albrechticemi a zdejšími ubytovateli dohodli, že kvůli turistickému ruchu lanovka bude jezdit i v létě. Pro region je lanová dráha reklamou, moc jiných atrakcí tu totiž není,“ řekl Deníku Pavel Bažant ze společnosti SKI Bižu.

Loňské omezení provozu se podle něj osvědčilo. Ztráty se alespoň podařilo zmírnit a fungování v pátek, sobotu a neděli se setkalo s příznivým ohlasem u lidí i zaměstnanců.

„Vůbec to nevadí. Jezdit pro pár lidí přece ani nemá smysl a největší zájem je stejně o víkendu,“ komentovala omezený letní provoz lanovky Andrea Bartáková z Tanvaldu.

Podle tanvaldského starosty Petra Poláka město usiluje o to, aby se letní provoz nezrušil a každoročně přispívá provozovateli padesáti tisíci korunami. „Zachování provozu, který je ztrátový, chápeme jako vstřícný krok a snažíme se finančně pomoci. Využití lanovky sice v létě není tak veliké, protože Špičák není žádným výchozím místem do hor a musí se z něj zpátky dolů, i tak má ale dráha velký turistický význam,“ poznamenal Petr Polák.

Ještě před třemi lety jezdila lanovka na Špičák v letní sezoně denně. Ztráta už ale byla značná a v roce 2008 se proto v létě jak kvůli práci na rozšíření Červené sjezdovky, tak z ekonomických důvodů vůbec nerozjela. Až loni začala fungovat pouze tři dny v týdnu. Stejný model zůstane i pro letošní sezonu, měnit se nebude ani ceník.

Jednotlivá jízda lanovkou vyjde na 40 korun, pro děti do 12 let na 20. Zpáteční pak stojí 60 korun pro dospělé a 30 korun pro děti. Děti do 6 let mají jízdu zdarma. Cyklistům, kteří lanovku využijí, vyvezou nahoru kolo zdarma.

V loňském roce prošla lanová dráha tříletou periodickou revizí.

TANVALDSKÝ ŠPIČÁK
Nachází se mezi Tanvaldem a Albrechticemi v Jizerských horách v nadmořské výšce 831 m. Na svém vrcholu se pyšní kamennou rozhlednou postavenou v roce 1909 a turistickou chatou, která má současnou podobu od roku 1930. Je největším skiareálem v Jizerských horách.