Krajský úřad Libereckého kraje totiž vyrazil spolu s Lesy České republiky do boje proti těmto škůdcům tím, že přidělil Lesům dotaci na nákup feromonových lapačů.

„V současné době mají Lesy, které dotaci spravují, nakoupeno celkem 165 lapačů, a to výhradně pro potřeby drobných vlastníků lesa,“ uvedl Libor Dostál, zástupce ředitele Krajského ředitelství Lesů ČR Liberec. „Lapače slouží k odchytu kalamitních druhů kůrovců, konkrétně lýkožrouta smrkového a lýkožrouta lesklého,“ dodal.

Instalovat lapač je povinností majitele lesa

povinností každého drobného vlastníka lesa je pak lapače na vhodném místě nainstalovat. Umělý feromon je látka, která do lapače láká samce i samičky kůrovce.

„Každý týden pak musí vlastník lesa odchycené brouky z lapačů vybírat a účinně likvidovat. Přes zimní období by měl vlastník lesa lapače uskladnit na suchém místě,“ připomněl Libor Dostál.

V současné době v Libereckém kraji dokončují kůrovci svou první generaci. Z vajíček, která na jaře pod kůru nakladli přezimující brouci, se úspěšně vylíhly larvy.

close zoom_in Po jejich zakuklení se objevují dospělí jedinci, kteří nalétávají na nové stromy.

„Právě nyní, na počátku druhého rojení, se rozhoduje o tom, kolik kůrovců bude v libereckých lesích přezimovat,“ zdůraznil Libor Dostál.

Kůrovci jsou přirozenou součástí lesních ekosystémů. Zavrtávají se pod kůru stromů a živí se jak dospělí jedinci, tak i jejich larvy, lýkem. Stromy pak postupně chřadnou a umírají.

Pokud dojde k přemnožení kůrovců, mluví lesní hospodáři o kůrovcové kalamitě, neboť ve velmi krátké době může odumřít celý les.

Kůrovcům se nejvíc daří ve smrkových lesích.