To se koná v rámci projektu, který má přiblížit úroveň ukrajinské horské služby evropské metodice a vybavení. Záštitu nad projektem lavinové prevence v Karpatech převzal náčelník HS Krkonoše Adolf Klepš. Iniciátorem je český Karpatský turistický spolek a Horská záchranná služba v Zakarpatské oblasti Ukrajiny.

Cílem akce je postupné proškolení ukrajinských záchranářů, jejich dovybavení příslušnou vyhledávací technikou a sladění lavinové prevence v sudeto-karpatském horském masivu. Především množství dobře vybavených ski-alpinistů a ski-turistů z Čech, Polska a Slovenska, cestujících do hor na Ukrajinu, naráží v případě nouze na neexistující vybavení a jiné postupy při tamních tísňových situacích. „Bezpečnostní set, složený z lavinového vyhledávače, sondy a lopaty, který je dnes již téměř samozřejmostí našich ski-turistů, nemá ze strany ukrajinské horské služby adekvátní využití,“ sdělil náčelník Horské služby ČR Jiří Brožek.

Kromě metodické a technické spolupráce profesionálních členů Horské služby ČR, GOPR Polska a Horské záchranné služby na Slovensku, zmíněný projekt počítá i s prací dobrovolníků Karpatského turistického spolku a Člověka v tísni na budování zimního turistického značení, informačních tabulí o lavinových oblastech a o GPS navigaci s nebezpečnými místy, která jsou volně ke stažení na internetu. Akce na Ukrajině se z české Horské služby účastní dva lavinoví specialisté. „Předají ukrajinským kolegům jako dar několik sond a provedou s dalšími účastníky zaškolení ukrajinské horské služby s používáním vyhledávačů,“ vysvětlil Brožek.