Psi Benji a Merlin jizerskohorských záchranářů se v uplynulém týdnu zúčastnili předsezónního výcvikového soustředění v Jeseníkách. Spolu s deseti dalšími psy Horské služby ČR potvrdili připravenost hledat zbloudilé lyžaře, stejně jako osoby zasypané sněhem.

„Bohužel v okolí výcvikového centra na Ramzovském sedle nebylo mnoho sněhu, takže se muselo hodně improvizovat, abychom psům co nejvíce přiblížili práci v zimních podmínkách,“ uvedl Pavel Hořejší z Horské služby (HS) Bedřichov, který cvičil s německým ovčákem Benji.

Improvizace spočívala ve vyhledávání míst s větší vrstvou sněhu a zčásti se využil technický sníh nakupený na sjezdovkách. Psi pátrali také na rozlehlých plochách, kde museli nalézt tři figuranty. Jedna z figurantek měla kameru, takže po výcviku se psovodi seznámili s videozáznamem, jak jejich čtyřnožci pracovali, a podle toho mohli přizpůsobit následující trénink.

Labrador Merlin Aleše Rydvala našel během dvouleté záchranářské kariéry jednu nežijící osobu a sedmiletý jizerskohorský ovčák Benji už zachránil život jednomu zbloudilému běžkaři a vypátral dalších pět nežijících osob, včetně lyžaře pod vysokým lavinovým příkrovem v polských Krkonoších. Má nejvyšší lavinářský atest, který složil doma, a stejně úspěšný byl na zkouškách v Tatrách a v německých Alpách.