Totální nezdar. Jinak se ani nedá nazvat situace, v které se ocitly Semily krátce po „porcování medvěda“. S žádostmi o přidělení peněz ze státního rozpočtu totiž žádný z poslanců lobbující pro Semily neuspěl. Město tak musí stopnout tři projekty, od kterých si slibovalo, že se v příštím roce rozjedou.

Tři projekty na Semilsku končí

Zastavena musí být dostavba podmoklické waldorfské školy za 11 milionů korun, stavba hřiště u základní školy v Řekách za 3,6 milionu a nedávno avizovaná stavba lávky.


Asi největší zklamání pro Semilské přichází právě ohledně plánované lávky na Ostrov. Zde se radní upínali ke slibům poslance Zdeňka Macha (ODS) , který se pokoušel vyjednat dotaci vy výši 4 milionů korun. Neúspěšně.


„Je nám to moc líto, doufali jsme, že se peníze podaří získat. Projekt lávky jsme zastavili a oprášíme ho teprve v době, kdy na ní budou peníze. A to v roce 2008 nebude,“ podotkl semilský starosta Jan Farský.

Na lávku si musíme počkat

Poslanec Zdeněk Mach neúspěch při žádosti o přidělení peněz na lávku zdůvodnil tím, že návrh neakceptovali lidé v rozpočtovém výboru Parlamentu ČR.
„Pokusil jsem se peníze získat, ale nepodařilo se. V tomto roce již naděje na změnu není, ale jsou tu i další možnosti získání financí,“ poznamenal Mach.

Spekulace jsou předčasné

To nám potvrdil i starosta Semil Jan Farský. Sám by chtěl alespoň jeden ze tří nedotažených projektů v příštím roce vzkřísit. Jednalo by se o hřiště u školy v Řekách, na které Semily potřebují 3 miliony a 600 000 korun, které se z porcování medvěda nepodařilo získat poslanci Pavlu Plocovi (ČSSD). Starosta je přesvědčen, že poslední šance je získání dotace od Ministerstva školství ČR. Zde jsou však jakékoliv spekulace předčasné.

Semily nic, Turnov 15 milionů

„Je škoda, že ani jeden ze tří projektů nenašel mezi poslanci podporu, ale my se z toho nezhroutíme. Porcování medvěda je jako loterie, buď to vyjde, nebo nevyjde,“ komentoval neúspěch Jan Farský.


Paradoxem je, že mezi projekty, za něž poslanec Zdeněk Mach lobboval a které poslanci schválili, je například rekonstrukce II. základní školy v Turnově za 15 milionů korun. Mach jako Semilák však ve vlastním městě neuspěl a nezískal pro něj ani korunu.

Pojizeří vládlo celému kraji

Přesto je letošní „porcování medvěda“ pro Pojizeří vcelku úspěšné. Jako jediný z bývalých okresů dosáhl Semilský na hranici 32 milionů korun, což se nepovedlo na Liberecku již nikomu. Největší Liberecký okres získal 15 200 000 korun, Českolipský 7 800 000 korun a Jablonecko zanedbatelné 4 miliony.


V Pojizeří půjdou peníze z „medvěda“ převážně do sportu. Obec Bozkov získala 9 milionů na rekonstrukci víceúčelového sportoviště, Poniklá uloupla z rozpočtu 3 miliony na výstavbu školní tělocvičny u své základní školy, obec Příkrý si do rozpočtu na příští rok připíše 5 milionů na rekonstrukci sportovního hřiště. Největší částku získal již zmíněný Turnov – na opravu budovy „dívčí“ školy v ulici 28. října. Na konto si město připíše 15 milionů.
Do sportu jdou peníze i v ostatních okresech. V Jablonném v Podještědí dostali přes 2 miliony na opravu tělocvičny, v Mimoni 2,5 milionu na stavbu venkovního sportoviště.