Apaticky bloumá po místnosti, venkovní vjemy jí nezajímají, občas neví, co s potravou, kterou má právě v tlamě. Zakašle jakoby se dávila. Se zažíváním má ale všechno podle rentgenu v pořádku. Bojuje s otravou.

Přišla do kontaktu s odbarvovačem, jak jsme v Jabloneckém deníku informovali minulý čtvrtek. Pro nedospělé zvíře pokus odbarvit jí srst na několika místech těla mohl mít fatální následky. „Má natrvalo poškozený mozek,“ konstatovala Dagmar Kubištová z jablonecké Ligy na ochranu zvířat.

Podle ošetřujícího veterináře MVDr. Jaromíra Baudyše lze tento případ klasifikovat jako trestný čin týrání zvířat. Policie ale zatím nejedná, přestože je fenka Maruška mediálně známá.

Původní majitelka, která fenku do útulku Dášenka v tomto stavu přivezla, tvrdila, že ji našla. Náhodně se jí podařilo kontaktovat až tento týden. Na naléhání Dagmar Kubištové ve středu do telefonu přiznala, že na zvíře odbarvovač jen ukápl.

„Dost divné. Symetricky na čele do trojúhelníku a na několika místech na zádech,“ okomentovala tuto verzi Kubištová. Rozhodně by po okamžitém setření, jak paní Alena tvrdila, neztratila srst barvu.

Redakce použila stejný telefonní kontakt, aby se mohla také vyjádřit: „Přede dvěma dny jsem od Aleny dostala tohle číslo. Nevím, co se tam kolem toho psa děje. Já jsem z Prahy a jmenuji se Monika Rybníková.“ Přítel Aleny pro změnu telefon rovnou položil. Zda šlo o náhodu nebo úmysl vylepšit image psa podle módy, která k nám přišla z Číny, se nikomu nepodařilo zjistit.

„Bojuje a statečně, ale chová se jako přestárlý senilní pes,“ bezradně hodnotí současný stav fenky Kubištová. Náklady na léčbu včetně rentgenu celého těla už dosahují tisíců korun. Vše jde na vrub útulku a s vidinou, že léčení není určitě u konce.

Podle Kubištové nepřipadá v úvahu, aby zvíře zůstalo samo. „Zalézá do koutů, pod skříně, pod linku. Se soustem, které má právě v tlamě, si najednou neví rady a musí se jí pomoct, aby se nezačala dusit,“ popisuje peripetie péče.

Prognóza? Velmi nejistá. V žádném případě není Maruška vhodná k adopci, i kdyby se našel sebepečlivější člověk. Zatím má šanci u Dagmar Holanové, která jí má u sebe. „Může ale nastat situace, kdy nebude chtít, aby se dál trápila,“ povzdechla si Kubištová.

Celý příběh sledujeme. Související články
najdete vpravo.