Své jméno nechtěl uvést, tak mu říkejme třeba Jirka. Žije na Železnobrodsku. A jako mnoho jiných hledá práci.

„Už jsem vyzkoušel kde co. Dokonce i domácí navlékání korálů,“ vypráví. Jedním dechem ale dodává, že v životě nedělal tolik hodin za tak málo peněz.

Od února nastoupil do nového zaměstnání a zatím si pochvaluje. „Není to úplně můj obor, ale nabídli mi slušné podmínky,“ pochválil bývalý brusič skla.

Je jedním z těch šťastnějších. Na úřadu práce je stále závislých bezmála pět tisíc lidí z celého Jablonecka. Mnozí další nemusí být v evidenci úřadu.

Přesto leden 2011 přinesl příjemné překvapení. Úředníci totiž zaznamenali neočekávaný pokles počtu evidovaných uchazečů o zeměstnání. Sice jen v řádu jednotek, ale na první měsíc v roce jde o povzbudivá čísla.

Leden totiž bývá měsícem, kdy se na úřad práce hlásí lidé, kteří skončili v zaměstnání ke konci roku.

„Pravidelný výrazný lednový nárůst nezaměstnanosti se letos nepotvrdil. Za tímto faktem stojí zvýšení poptávky po zaměstnancích ve zpracovatelském průmyslu, pohostinství a službách nebo pokles počtu absolventů,“ přiblížil Michal Holý, anylytik trhu práce a mluvčí Úřadu práce v Jablonci.

Míra registrované nezaměstnanosti na Jablonecku klesla o jednu desetinu procenta na 9,9 procenta. Oproti loňskému roku se situace na trhu práce změnila ještě více. „Meziročně klesla tato míra dokonce o více než dvě procenta,“ doplnil Holý.

Města a obce

Pohled na tabulku nezaměstnanosti v obcích a městech Jablonecka odhalil, že nadále je nejsložitější situace v Tanvaldu a okolí. Tanvald, Smržovka, Plavy, všude tam je nezaměstnaných kolem třinácti procent aktivního obyvatelstva.

Ani Tanvaldsko nedosahuje smutného rekordu obce Pulečný, obce sousedící s Jabloncem a Rychnovem. Zde je bez práce dvacet šest obyvatel, což činí bezmála čtvrtinu aktivních obyvatel.

Smutnou tradicí se stává i vysoká nezaměstnanost v Železném Brodě, kde dosahuje dvanácti a půl procenta.

Naopak obcí s nejmenším počtem nezaměstnaných je Bedřichov. Zde evidoval v lednu úřad pouhé čtyři uchazeče o zaměstnání. Bedřichov má nezaměstnanost na úrovni tří a půl procenta.

Slabý. Ale přece pokles

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání poklesl jen o čtyři osoby. Oproti lednu 2010 se však jedná o pokles o 554 evidovaných. Oproti začátku roku 2010 se tak situace razantně změnila.

Mohou za to ale i nové zákonné podmínky upravující vyplácení podpory v nezaměstnanosti. „Hlavní nárůst počtu evidovaných proto nastal v prosinci 2010,“ přiblížil Holý. Nové podmínky jsou totiž k nezaměstnaným méně štědré a lidé, kteří tušili konec zaměstnání, zamířili na úřad práce ještě před koncem roku.

Jablonecký úřad práce nabízel v lednu 149 volných míst pro 4958 evidovaných uchazečů. Na jedno místo tak připadá 33,3 uchazečů. Přestože se situace na trhu práce lepší, vyhráno není. Ví to i Jirka. „Nejradši bych se vrátil ke sklu. Ale to teď prostě nejde, i kvůli penězům,“ dodal.