Vlivem tání se Jizerou prohnala doslova lavina ker a vody. Lednarážel s velkými ránami do pilířů, odkud zděšeně vylétali zde ukrytí ptáci. „Ten hukot byl ukrutný. Byla ještě tma, do toho ti ptáci, vypadalo to jako nějaký katastrofický film,“ popsal třiatřicetiletý Petr, který celou situaci sledoval ze břehu u mostu.

Stavidla nešla

U stavidel se kry zasekly a celá masa byla vytlačována tlakem na břeh, směrem k obytným domům. „Hrozilo vylití řeky z koryta a zatopení centra města. Naštěstí došlo k protržení dvou těchto stavidel, která nevydržela nápor ledu a vody,“ popsal Daniel Mlčoch, zástupce tiskového mluvčího Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.

Na místě zásahu zasahovalo celkem devět jednotek požární ochrany, které během tohoto zásahu provedly i záchranu uvízlé osoby z ledu.

Škody

Voda a led přesto napáchal škody. Nejen vyplavené sklepy, tlak ledu na několika místech i zdemoloval ocelové zábradlí v nejnižším místě města, u Malého náměstí. Kry se na místě začaly hromadit poté, co se nepodařilo zvednout stavidla Vodní elektrárny Železný Brod.

Tušil předem

Před blížícím se nebezpečím varoval na diskusním fóru města ještě před apokalypsou Miloš Zahradník, který kamerami monitoruje tok Jizery. Podle jeho slov se měl při odpouštění vody z přehrad v Josefově Dole a Souši rozbíjet led. Nestalo se tak a do města vtrhla mohutná stěna ledu a vody.

„Hlavně domy u Jizery měly velké štěstí. Setkání domů s tak mohutnými ledovými krami si ani nechci představit. Stoupání ledu se zastavilo a provalilo opravdu na poslední chvíli. Měli jsme neuvěřitelné štěstí, že to celé nedopadlo hůř, protože rychlost celé události byla podle nočních snímků pak už skoro neovlivnitelná,“ poděkovala nadšenci Zdenka Rákosová, radní města.

Zdroj: Youtube