Když majitelé hledali areál, kam by mohli přesunout výrobu litých součástek z hliníku či zinkových slitin, narazili na zavřenou tkalcovnu ve Slané u Semil. Společnost Beneš a Lát ji koupila, nechala zrekonstruovat a zabydlela se tam. „Jak jsme poznávali region blíže, objevili jsme v Suticích pozůstatek známých Kovozávodů Semily. Lisovna plastu byla ve špatné finanční situaci, přitom slušně vybavená, a navíc s lidmi, kteří svou práci mají rádi. Koupili jsme ji,“ vzpomíná spolumajitel firmy Jan Lát.

Lidé ze společnosti záhy zjistili, že lisovna se věnovala nejen technickým dílům a orientaci na automobilový průmysl. Ještě tu byly formy na díly hraček. Modely aut, stavebnice Seva a další. „Neváhali jsme a stavebnice jsme se rozhodli zachránit. Vyrostli jsme na nich a byli jsme, a to se nezměnilo dodnes, přesvědčeni, že právě stavebnice podporují zručnost, představivost a technický zájem u dětí,“ popisuje Lát.

V prvním díle seriálu o legendárních českých značkách jsme se věnovali Olomouckým tvarůžkům:

Výroba Olomouckých tvarůžků v Lošticích
Zrání, sušení, koupání. Výroba Olomouckých tvarůžků je alchymie

Byl to ale tuhý boj. Nejprve se museli zacílit na rozvoj, inovaci a zatraktivnění. Během patnácti let pod správou společnosti Beneš a Lát se stavebnice proměnila významně víc než za pětadvacet předchozí historie. A něco to stálo. „Dvanáct let jsme věnovali ročně několik milionů korun tomu, abychom sanovali ztrátu ze stavebnic a hraček. Můžete to chápat jako nerozumné, my jsme se na to ale dívali jako na filantropii, jako na investici do budoucích generací. V roce 2018 stavebnice poprvé nevygenerovaly ztrátu, ale skončili jsme v mírně kladných číslech, kde se od té doby držíme. I v letošním roce se našim hračkám daří,“ hodnotí kladně tehdejší rozhodnutí spolumajitel.

Největší výrobce automobilů?

Portfolio hraček značky Seva:

  • Grafo
  • Magic Ball
  • Disco
  • Mosaic
  • Seko
  • Monti System
  • Blok
  • Chytré hry
  • Mechanik Hugo
  • SEVA

Ve velké hale jeho firmy to je cítit nahřátým plastem. Právě tady vznikají dílky hraček, ale i další polotovary z plastů. Jedním z oborů společnosti je totiž automotive.

Každou chvilku vypadne ze stroje dílek. Na jednom místě vzniká podval za tahač, vedle zase kolečka na další modely. „S nadsázkou říkáme, že jsme největší výrobce automobilů a pneumatik v České republice,“ usmívá se Jan Stránský, který má ve společnosti na starosti obchod a marketing sortimentu hraček a stavebnic.

Jak vypadá výroba hraček značky Seva:

Zdroj: Sedlák Jan

Každý dílek má svou formu. „Některé jsou tady od počátku výroby v 70. letech minulého století. Musíme je jen semtam poupravit,“ ukazuje Stránský.

Dílky se následně naskladní a putují do balírny. Zde je pak zaměstnanci ručně plní do krabic s potiskem. Každý segment dílků musí být pečlivě přepočítán. Do největších sad se dílky navažují.

Jen stavebnice Seva firma nabízí v deseti provedeních. Namátkou Seva Klasik, Armáda, Zvířata, Vesmír.

Monti System nabízí desítky modelů v řadách Tatra, Liaz, Renault nebo Western. A koho nebaví stavět může sáhnout po chytrých hrách Ukaž, co víš.

Oceněné výrobky pro děti

V portfoliu společnosti Beneš a Lát lze najít i další hračky. Třeba Grafo, Kouzelný míček nebo Mozaika. Tady si zkrátka najde něco každý. „Naše hračky putují do různých zemí na světě, ale žádný z trhů zatím nedokáže dohnat ten český, snad s výjimkou slovenského. Obrovská znalost Sevy u dnešních rodičů a prarodičů na českém a slovenském trhu je výhodou. Věřím, že Seva může uspět i v zahraničí, ale je to o dlouhodobém budování značky na konkrétním trhu. Na druhou stranu je radost, že máme dlouholeté partnery i v zemích, jako je Kanada, USA a dalších,“ poznamenává Lát.

Za své výrobky pro děti získala společnost mnoho cen. Značka Seva byla několikrát oceněna titulem Správná hračka. Toto označení získala v roce 2012 jako první stavebnice Seva 1. Poté byly oceněny další stavebnice, dosud poslední v loňském roce.

Prohlédněte si výstavu značky Seva z roku 2022 v muzeu v Prachaticích:

Svět kostiček aneb Seva český fenomén v Prachatickém muzeu.
Fenomén, kterému propadly všechny generace. Sevu skládají děti už do roku 1979

Skládačky přitom mnohdy nejsou vyrobené ze syntetického plastu. „V roce 2019 jsme uvedli na trh velmi úspěšnou verzi stavebnice Blok z melásky, což je vlastně odpad z výroby melasy, tedy cukru. Zlepšujeme obalové materiály, zmenšujeme obaly, aby se nevozil vzduch,“ vypočítává spolumajitel.

To vše dotváří obraz úspěšné, možno říci již tradiční, české značky. „Jsme hrdí na to, že můžeme navazovat na dlouhou rodinnou tradici české výroby. Je pro nás důležité, že naše produkty vznikají v Česku díky umu českých lidí, že dávají zaměstnání a živobytí rodinám, které tu budou vychovávat další generace,“ doplňuje Lát.