VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozsudek: starosta odchází

Městský soud odsoudil starostu Pěnčína k podmínečnému trestu a zákazu funkce.

15.2.2008 1
SDÍLEJ:

Starosta Pěnčína Richard HübelFoto: Jan Sedlák

Praha, Pěnčín/ „Vinen,“ tak zní rozsudek Městského soudu v Praze, který projednával obvinění Richarda Hübela, starosty obce Pěnčín.
Ten se zodpovídal z trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele, padělání a pozměňování veřejné listiny a pokusu o úvěrový podvod.
Starosta padělal doklady související s dotacemi na projekt Pěnčínský náhrdelník, jenž měl do obce a okolí přitáhnout turisty, kteří mohli podle Hübelových slov nahradit zdroj příjmů pro místní občany potýkající se s útlumem sklářského průmyslu. V obci a okolí mělo podle projektů a stavebních povolení vyrůst koupaliště, kemp, penzion nebo lyžařský areál.
Stavební povolení padělal Hübel podle svých slov proto, že měl důvodné podezření na překročení časové lhůty pro předložení projektu ke schválení dotace. Podle spisu Hübel vytvořil dva zcela nové dokumenty s nepravdivým datem a nepravdivým údajem o nabytí právní moci, ačkoli stavební úřad v Železném Brodě ještě povolení nevydal. „Jednal tak s cílem dosáhnout neoprávněného vyplacení dotace,“ uvedl státní zástupce Boris Havel.
„Lituji toho, myslel jsem na obec. Každý soudný člověk vidí, že jsem se ale nemohl sám obohatit. Dotaci bychom dostali až zpětně, po realizaci projektu,“ konstatoval Hübel.
„Odsuzuje se na dva roky nepodmíněně s podmínečným odkladem na čtyři roky, zákaz výkonu funkce starosty a zákaz ověřování úředních listin na pět let,“ vyslechl Hübel.
Obžalovanému výrazně pomohl fakt, že se nemohl osobně při falšování obohatit, v opačném případě mohl dostat trest ve výši až dvanácti let nepodmíněně.

Exkluzívní rozhovor, Richard Hübel, starosta Pěnčína, odsouzený za padělání úředních listin

Kdyby se neudal, nikdo nic nezjistil

Pěnčín/ Richard Hübel, starosta Pěnčína odpověděl exkluzívně na otázky Deníku ohledně rozsudku, který vynesl Městský soud v Praze.
Co bezprostředně říkáte na rozsudek soudu?
Rozsudek odpovídá průběhu vyšetřování a samotného soudu. Samozřejmě mohl dopadnout hůře. Ale na druhou stranu, nechali jsme si lhůtu na rozmyšlenou, protože se chci detailně seznámit s rozsudkem v písemné formě. Proto zatím není rozsudek pravomocný. Jednání ale bylo věcné, až férové, pokud to mohu tak říct. Ano, jsem vinen.
Máte představu, jakou práci byste šel eventuálně vykonávat?
To nechci předjímat. Ještě stále jsem starostou. Zatím o jiném zaměstnání nepřemýšlím. Zároveň ale nepočítám s tím, že bych se ve funkci držel za každou cenu. Zároveň musím přesně vědět, co obnáší zákaz vykonávání funkce, na co vše se vztahuje. Mimochodem jsem chtěl odstoupit z funkce již na začátku vyšetřování. Tehdy se za mne postavil stranický klub a na jeho doporučení jsem setrval, byť to nebylo nic lehkého.
Ale od začátku cítím, že bych měl rezignovat. Ale pokud řeknete A, musíte mít připravené B. To znamená otázku, jak postupovat dál. Musí se vybrat nový starosta, který musí mít čas na přebrání úřadu, ukázat mu veškeré náležitosti. A co se stane, pokud nebude chtít kandidovat nikdo ze stranického klubu. Tři čtvrtě roku jsem smířen s tím, že s funkcí končím. Teď je zřejmě ten pravý čas.
Mělo vliv na rozsudek i vaše přiznání a spolupráce s vyšetřovateli?
Určitě, ale nejen to. Soud přihlédl i k tomu, že jsem nebyl trestán, že jsem se přiznal a spolupracoval. Můj pohled je ale pořád stejný. Pokud bych se nešel přiznat, nikdo by na padělání nepřišel. Povolení byla uložena jen ve složce v Hradci, nikde jinde. Naivně jsem si myslel, že pokud tam před podepsáním smlouvy o dílo donesu pravá povolení, nic se nestane. Což mi zjevně soud nevěřil. Až postupem při vyšetřování jsem si uvědomil, co jsem vlastně provedl. Asi nejdůležitější pro všechny, kteří se kolem případu vyskytli, je znovu zopakovat, že nikdo o mém jednání nevěděl.
Podle vašich slov jste padělal proto, že stavební povolení ležela na stavebním úřadě a jejich nedodání k žádosti o dotace by znamenalo konec projektu.
Ano, to by opravdu znamenalo konec. Ale nikdy jsem nechoval k úředníkům stavebního úřadu nějakou zášť, právě naopak, mám s nimi vynikající vztahy. Tam šlo jen o to, že vlastníci okolních pozemků měli k projektům stále připomínky. Dokonce jsem se na začátku vyšetřování šel na stavební úřad v Brodě omluvit.
V tuto chvíli přemýšlíte o odvolání proti rozsudku?
Počkám na písemný rozsudek, ale mohu říci, že na devadesát devět procent se odvolávat nebudu. U soudu rozsudek jen slyšíte, potřebuji si ho v klidu přečíst. Ale spíš se opravdu neodvolám. Nevím, co by se muselo stát. A ještě se může odvolat i státní zástupce.
Jak budete dále postupovat?
Chci vědět, kam se podělo těch třicet osm milionů korun, o které jsme žádali. Chci zjistit, kam se poděly, zda je někdo využil na jiný projekt, nebo přešly do dalšího roku. Chci to přednést sobě i občanům.

Autor: Jan Sedlák

15.2.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

2475 - Optometristé Optometrista/ka - Tanvald. Požadované(25 000 Kč)

Optometristé Optometrista/ka - Tanvald. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Společnost Optik House s.r.o., je provozovatel obchodní sítě VAŠE OPTIKA s.r.o., která je ryze českou společností. Stabilita a zároveň dynamicky se rozvíjející rodinná společnost nás řadí již 10 let mezi TOP optiky na českém trhu. Naše firma staví na rodinných hodnotách a osobním lidském přístupu k našim pracovníkům a klientům ve všech našich stávajících 50 – ti pobočkách v ČR. Jsme tak nablízku svým klientům i zaměstnancům. Klademe důraz na dlouhodobou spolupráci, atraktivní a férovou nabídku služeb a nadstandardní servis., , Optometristka/Optometrista , , Požadujeme:, , •VŠ vzdělání v oboru optometrie, •Komunikativnost, vstřícnost, spolehlivost, •Příjemné a milé vystupování, , Pracovní náplň:, , •Spolupráce s lékaři a řešení široké škály klientských případů, •Vyšetření a měření zraku klienta, •Aplikace kontaktních čoček a jiné, •Poskytování poradenství zákazníkům, •Prodej brýlí, kontaktních čoček a jiných optických pomůcek, •Vedení administrativy a záznamů klientů, , Nabízíme:, , •Silné zázemí stabilní české společnosti, •Práci od pondělí do pátku - víkendy a večery patří Vám a Vaším blízkým, •Velkou podporu na počátku spolupráce, •Unikátní interní vzdělávací a rozvojový program, •Zajímavou práci v příjemném a moderním prostředí prodejny, •Zaměstnanecké benefity a každoroční přehodnocení mzdy dle dosažených v. Pracoviště: Tanvald, Krkonošská, č.p. 134, 468 41 Tanvald. Informace: Martina Sedláková, .

Výroba - Výroba Montážní dělník(16 000 Kč)

Montážní dělníci elektrických a energetických zařízení Dělník v elektrotechnice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Požadujeme: , * zkušenost s ručním pájením mikropájkou (vhodné pro pasířky, zlatnice…), * zručnost, * zodpovědnost, pečlivost a přesnost , * možnost práce i na zkrácený úvazek, * vyučen v oboru výhodou, , Pracovní náplň:, * pájení SMD a klasických vývodových součástek dle dokumentace, * testování, kompletace výrobků, , Nabízíme:, * příjemné pracovní zázemí v nových firemních prostorách , * adekvátní finanční ohodnocení, * široká odborná základna v rámci holdingu, * zaměstnanecké benefity, , VŘ se budou konat dne: 12.3., 13.3., 16.3. vždy 8 -12 hod., na adrese: JabloPCB s.r.o., U Přehrady 5129/67, Jablonec nad Nisou. Pracoviště: Jablopcb s.r.o., U Přehrady, č.p. 5129, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Martina Bc. Kutnarová, +420 483 515 554.

2444 - Úředníci v oblasti daní odborný referent/vrchní(17 360 Kč)

Úředníci v oblasti daní odborný referent/vrchní referent v Oddělení vyměřovacím. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ředitel Finančního úřadu pro Liberecký kraj jako služební orgán příslušný podle § 10 odst. 1 písm. f) zákona č. 234/2014 Sb., o státní službě (dále též „zákon“), vyhlašuje výběrové řízení na služební místo č. 260394 – odborný referent/vrchní referent v Oddělení vyměřovacím IV, Odbor vyměřovací, Sekce Územní pracoviště v Jablonci nad Nisou, v oboru služby „Daně, poplatky a jiná obdobná peněžitá plnění., , Místem výkonu služby je Tanvald., Služba na tomto služebním místě bude vykonávána ve služebním poměru na dobu neurčitou. , Služba zahrnuje zejména: , - Správu daně z příjmů fyzických osob, daně z přidané hodnoty a daně silniční u přidělených daňových subjektů dle zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů. , - Zpracování a vyměřování daňových tvrzení, provádění postupů k odstranění pochybností a místních šetření., - Spravování osobních daňových účtů., - Vyřizování žádostí, vydávání rozhodnutí, zpracování stanovisek., - Vedení spisů daňových subjektů a evidence písemností.. Pracoviště: Finanční úřad pro liberecký kraj, územní pracoviště v tanvaldě, Krkonošská, č.p. 350, 468 41 Tanvald. Informace: Petra Benešová, +420 483 339 303.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B(130 Kč)

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Řidič dodávky - ŘP sk. B. Rozvoz pečiva - Praha, Brno, Drážďany., Hlásit se telefonicky, nebo na email.. Pracoviště: Cooc food s.r.o. - pekárna, 468 11 Janov nad Nisou. Informace: Jiří Koláček, +420 603 507 580.

Klub Na Rampě.

Leif de Leef hostuje v Klubu Na Rampě

Tatrhy kombinují tři části, a to desing market, food market a bleší trh.

Tatrhy lákaly na dobré jídlo, pití i akrobaty

Zahrada slaví úspěch s chovem vzácného sambara

Liberec – Liberecká zoologická zahrada se může pochlubit vzácným přírůstkem. Jedná se o samečka sambara skvrnitého.

Deník vyhlašuje pátrání: Hledá se pamětník tábora v Letech

Máte známého či příbuzného, který během druhé světové války prošel táborem v Letech? Žije ve vašem okolí pamětník, nebo třeba potomek člověka, který v táboře byl?

FOTO, VIDEO: Jizerskou 50 vyhrál Pedersen, Kateřina Smutná dojela druhá

Bedřichov - Nor Morten Eide Pedersen a Švédka Britta Johanssonová-Norgrenová jsou vítězi ČEZ Jizerské padesátky 2018. Smutné útok na obhajobu triumfu na Jizerské 50 nevyšel, Češka se opět musela sklonit před letošní suverénkou Norgrenovou. 

Tibetská vlajka v letošním roce v Jablonci nezavlaje

Jablonec n. N. – Zastupitelé v letošním roce opět neodsouhlasili zapojení statutárního města Jablonec nad Nisou do kampaně Vlajka pro Tibet. Rozhodli o tom na čtvrtečním jednání. Hlasování předcházela diskuse.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT