VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozsudek: starosta odchází

Městský soud odsoudil starostu Pěnčína k podmínečnému trestu a zákazu funkce.

15.2.2008 1
SDÍLEJ:

Starosta Pěnčína Richard HübelFoto: Jan Sedlák

Praha, Pěnčín/ „Vinen,“ tak zní rozsudek Městského soudu v Praze, který projednával obvinění Richarda Hübela, starosty obce Pěnčín.
Ten se zodpovídal z trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele, padělání a pozměňování veřejné listiny a pokusu o úvěrový podvod.
Starosta padělal doklady související s dotacemi na projekt Pěnčínský náhrdelník, jenž měl do obce a okolí přitáhnout turisty, kteří mohli podle Hübelových slov nahradit zdroj příjmů pro místní občany potýkající se s útlumem sklářského průmyslu. V obci a okolí mělo podle projektů a stavebních povolení vyrůst koupaliště, kemp, penzion nebo lyžařský areál.
Stavební povolení padělal Hübel podle svých slov proto, že měl důvodné podezření na překročení časové lhůty pro předložení projektu ke schválení dotace. Podle spisu Hübel vytvořil dva zcela nové dokumenty s nepravdivým datem a nepravdivým údajem o nabytí právní moci, ačkoli stavební úřad v Železném Brodě ještě povolení nevydal. „Jednal tak s cílem dosáhnout neoprávněného vyplacení dotace,“ uvedl státní zástupce Boris Havel.
„Lituji toho, myslel jsem na obec. Každý soudný člověk vidí, že jsem se ale nemohl sám obohatit. Dotaci bychom dostali až zpětně, po realizaci projektu,“ konstatoval Hübel.
„Odsuzuje se na dva roky nepodmíněně s podmínečným odkladem na čtyři roky, zákaz výkonu funkce starosty a zákaz ověřování úředních listin na pět let,“ vyslechl Hübel.
Obžalovanému výrazně pomohl fakt, že se nemohl osobně při falšování obohatit, v opačném případě mohl dostat trest ve výši až dvanácti let nepodmíněně.

Exkluzívní rozhovor, Richard Hübel, starosta Pěnčína, odsouzený za padělání úředních listin

Kdyby se neudal, nikdo nic nezjistil

Pěnčín/ Richard Hübel, starosta Pěnčína odpověděl exkluzívně na otázky Deníku ohledně rozsudku, který vynesl Městský soud v Praze.
Co bezprostředně říkáte na rozsudek soudu?
Rozsudek odpovídá průběhu vyšetřování a samotného soudu. Samozřejmě mohl dopadnout hůře. Ale na druhou stranu, nechali jsme si lhůtu na rozmyšlenou, protože se chci detailně seznámit s rozsudkem v písemné formě. Proto zatím není rozsudek pravomocný. Jednání ale bylo věcné, až férové, pokud to mohu tak říct. Ano, jsem vinen.
Máte představu, jakou práci byste šel eventuálně vykonávat?
To nechci předjímat. Ještě stále jsem starostou. Zatím o jiném zaměstnání nepřemýšlím. Zároveň ale nepočítám s tím, že bych se ve funkci držel za každou cenu. Zároveň musím přesně vědět, co obnáší zákaz vykonávání funkce, na co vše se vztahuje. Mimochodem jsem chtěl odstoupit z funkce již na začátku vyšetřování. Tehdy se za mne postavil stranický klub a na jeho doporučení jsem setrval, byť to nebylo nic lehkého.
Ale od začátku cítím, že bych měl rezignovat. Ale pokud řeknete A, musíte mít připravené B. To znamená otázku, jak postupovat dál. Musí se vybrat nový starosta, který musí mít čas na přebrání úřadu, ukázat mu veškeré náležitosti. A co se stane, pokud nebude chtít kandidovat nikdo ze stranického klubu. Tři čtvrtě roku jsem smířen s tím, že s funkcí končím. Teď je zřejmě ten pravý čas.
Mělo vliv na rozsudek i vaše přiznání a spolupráce s vyšetřovateli?
Určitě, ale nejen to. Soud přihlédl i k tomu, že jsem nebyl trestán, že jsem se přiznal a spolupracoval. Můj pohled je ale pořád stejný. Pokud bych se nešel přiznat, nikdo by na padělání nepřišel. Povolení byla uložena jen ve složce v Hradci, nikde jinde. Naivně jsem si myslel, že pokud tam před podepsáním smlouvy o dílo donesu pravá povolení, nic se nestane. Což mi zjevně soud nevěřil. Až postupem při vyšetřování jsem si uvědomil, co jsem vlastně provedl. Asi nejdůležitější pro všechny, kteří se kolem případu vyskytli, je znovu zopakovat, že nikdo o mém jednání nevěděl.
Podle vašich slov jste padělal proto, že stavební povolení ležela na stavebním úřadě a jejich nedodání k žádosti o dotace by znamenalo konec projektu.
Ano, to by opravdu znamenalo konec. Ale nikdy jsem nechoval k úředníkům stavebního úřadu nějakou zášť, právě naopak, mám s nimi vynikající vztahy. Tam šlo jen o to, že vlastníci okolních pozemků měli k projektům stále připomínky. Dokonce jsem se na začátku vyšetřování šel na stavební úřad v Brodě omluvit.
V tuto chvíli přemýšlíte o odvolání proti rozsudku?
Počkám na písemný rozsudek, ale mohu říci, že na devadesát devět procent se odvolávat nebudu. U soudu rozsudek jen slyšíte, potřebuji si ho v klidu přečíst. Ale spíš se opravdu neodvolám. Nevím, co by se muselo stát. A ještě se může odvolat i státní zástupce.
Jak budete dále postupovat?
Chci vědět, kam se podělo těch třicet osm milionů korun, o které jsme žádali. Chci zjistit, kam se poděly, zda je někdo využil na jiný projekt, nebo přešly do dalšího roku. Chci to přednést sobě i občanům.

Autor: Jan Sedlák

15.2.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Odborní pracovníci v oblasti peněžnictví Osobní 22 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti peněžnictví Osobní bankéř/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Osobní bankéř/ka, náplň práce: denně se potkávat se zajímavými lidmi a pomáhat plnit jejich sny, pracovat s nejnovějšími digitálními technologiemi a učit klienty, jak se používají naše aplikace, pomocí unikátního poradenského modelu radit klientům jak dobře hospodařit s penězi, neustále se zajímat o klienty a o to, jakou mají zkušenost s bankovními produkty a vymýšlet způsoby, jak tuto zkušenost obohatit, být aktivní a neustále zlepšovat své obchodní dovednostiOsobní bankéř/ka., Zaměstnanecké výhody: 25dnů dovolené, 5 dnů zdrav. volna, 2dny na charitu, plně hrazené stravenky 95Kč, /den, příspěvek na penzijní a životní pojištění, ?příspěvek do Cafeterie, zvýhodněné podmínky na bankovních produktech, Kontakt telefonicky, nebo emailem.. Pracoviště: Česká spořitelna, a.s.-pobočka jbc, Mírové náměstí, č.p. 484, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Kateřina Lubinová, +420 703 481 598.

Obchod - Obchod Obchodní referent 20 000 Kč

Obchodní referenti. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obchodní referent, Náplň práce:, - zpracování zakázek na PC , jednání se zákazníky, Požadujeme :, - znalost práce na PC, znalost cizího jazyka výhodou, Nabízíme :, - stabilní prostředí obchodní společnosti s bohatými zkušenostmi na trhu, - mzda ve zkušební době 20 000,- Kč/měsíc , po 3 měsících zkušební doby 23 000,- Kč/měsíc, - od 2. měsíce prémie v návaznosti na výkon, - příjemný kolektiv, Zaměstnanecké výhody: stravenky v hodnotě 105,- Kč, 5 týdnů dovolené, Kontakt emailem.. Pracoviště: Pneuforce s.r.o., Klášterní, č.p. 871, 468 51 Smržovka. Informace: Jana Šídová, .

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách asistent/ka prodeje. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ASISTENT/KA PRODEJE, Hlásit se telefonicky nebo e-mailem. Tel: 602 133 262 - volat po-pá - 9-18h, e-mail: arazimova@horoskop-darky.cz. Pracoviště: Horoskop s.r.o. - jablonec, Komenského, č.p. 5320, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Jaroslava Arazimová, +420 602 133 262.

Výroba - Rytci kovů. Požadované vzdělání: střední odborné 18 000 Kč

Rytci kovů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Rytec - zhotovování výrobních gum pro lití z cínu, popř. i zhotovování kovových modelů v PC pro tisk na 3D tiskárnu., Hlásit se telefonicky, nebo emailem.. Pracoviště: Fabos s.r.o., Květinová, č.p. 2982, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Bohumil Bělský, +420 724 093 113.


Videosouhrn 21. června 2018

Bagr v kině a marihuanové stanové městečko ve vile: prohlédněte si videa dne

Historický úspěch atletů, kteří reprezentovali Liberecký kraj, znamenal medaile a osobní rekordy.
4

FOTO: Výběr atletů porazil všechny kraje

Silný vítr zasáhl i Liberecký kraj. Stromy na trati i zastavená lanovka

Liberecký kraj – Silný vítr komplikuje ve čtvrtek odpoledne a večer dopravu především na železnici. Důvodem jsou popadané stromy na trati.

Úřady vyzývají: Nezalévejte zahrady, nemyjte auta

Liberecký kraj – Zákaz odběru vody z řek a potoků už platí pro téměř celé Českolipsko.

Meteorologové varují před silnými bouřkami. Na severu Čech hrozí silný vítr

Severní Čechy - Na většině území České republiky se ve čtvrtek odpoledne vyskytnou bouřky s nárazy větru do 90 kilometrů v hodině, doprovázet je může krupobití. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Nisa se stala oblíbeným cílem vodáků. Její koryto vyčistily děti z Hrádku

Liberecký kraj – Deset raftů s hrádeckými školáky se minulý čtvrtek vydalo po řece Nise. Nešlo ale o žádné vodní hrátky. Důvod byl zcela prozaický.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT