Takzvaná Mojžíšova metoda přitahuje odborníky z celého světa. Uznávanému lékaři z regensburgské univerzity doporučila polikliniku v Železném Brodě manželka pocházející z Čech.
Mojžíšova metoda, kterou používá Dagmar Pekařová na tamní rehabilitaci, ihned doktora, jenž šéfoval neurologické klinice v Regensburgu, zaujala. Minulý týden proto nastoupil v Železném Brodě na bezplatnou stáž. „Tři dny jsem v Regensburgu a jeden den v týdnu zde na poliklinice,“ říká usměvavý van De Loo. Na malé poliklinice je spokojen. „Mám rád lidi, kteří zde pracují,“ dodává s tím, že je pro něj radost v praxi poznat uznávanou metodu.
Trochu ho mrzí současný chaos v českém zdravotnictví a naráží na množství připravovaných reforem. „Klient bude muset z kapsy dávat více peněz. To je vždy špatné,“ říká.
Naopak vychvaluje vysoký standard zdravotnictví, jehož vysoké renomé sráží nižší úroveň komunikace mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními. „Podle mě citelně chybí digitální registry,“ konstatuje van De Loo.

Odmítl stáž v Innsbrucku

Z Regensburgu do Železného Brodu zamířil přední odborník oboru osteopatie.

Na první pohled sympaťák s jemným chováním a příjemným vystupováním. Joachim Berndt van De Loo, uznávaný osteopatik přibyl na stáž na polikliniku v Železném Brodě. „Zlákaly mne výsledky Mojžíšovy metody,“ tvrdí van De Loo. Mluví lámanou češtinou, kterou pochytil od rodiny a na jazykových kurzech v Berlíně.
Zajímají ho postupy a výsledky Dagmar Pekařové, vedoucí rehabilitace, která využívá postupy převzaté od Ludmily Mojžíšové. Ta jako první přišla na metodu řetězení problémů.
V praxi to znamená, že ne každý zdravotní problém jde řešit s jedním odborníkem. „Bolí vás například hlava, ale může to být následek pádu na kostrč starý i několik měsíců,“ říká Dagmar Pekařová s tím, že za bolest hlavy může v tomto případě naražená páteř.
Podle Pekařové je stáž přínosem nejen pro německého lékaře, ale i pro polikliniku a hlavně pro pacienty.