Tři pacienti si jeho metody vynucování finančních darů nenechali líbit a podali stížnost na Krajský úřad v Liberci. Ten s doktorem zahájil správní řízení pro podezření z porušení zákona.

O pacienty by se měly postarat pojišťovny

„Správní řízení je neveřejné a zjišťujeme okolnosti případu. Jiří Šnajdr, jako účastník řízení, se k němu může vyjádřit,“ řekl Krajský zdravotní rada Jiří Benedikt. Správní řízení skončí rozhodnutím, proti kterému se může odvolat k Ministerstvu zdravotnictví. To rozhodne s konečnou platností.
Pokud by lékař přišel o registraci, musí se o jeho pacienty postarat jejich pojišťovny. Přestože většina praktických lékařů nové klienty nepřijímá, pojišťovnám to ukládá zákon. „Veřejnost o tom málo ví, ale zákon v tomto případě hovoří jasně,“ dodal Jiří Benedikt.

Pokutu za své chování dostat nemůže

Zrušení registrace nestátního zdravotnického zařízení je jediný postih, který může lékař očekávat. „Otázka pokut je v zákoně řešena nešťastně. V podstatě je nelze ukládat, přestože jsou jako sankce uvedeny,“ konstatoval zdravotní rada Libereckého kraje.

Pacienti zaplatili peníze, a pokud lékař Šnajdr přijde o registraci a dobrovolně nevrátí darované částky, mohou je zpět získat pouze občanskoprávní cestou. „Toto skutečně správní řízení neřeší a je na každém, jak bude dál postupovat,“ řekl Zdravotní rada Libereckého kraje Jiří Benedikt. Zatím se Krajský úřad s tak rozsáhlým případem, kdy si stěžují pacienti, nesetkal. Občas se vyskytnou jednotlivé stížnosti nebo se zjistí, že lidé zaplatili zbytečně třeba za léky.
Prozatím se Šnajdr na krajském úřadě seznámil se spisem a má možnost se k němu vyjádřit. Podle Jiřího Benedikta by se měl tento případ uzavřít do konce dubna.
Pacienti, kteří mají podobné zkušenosti s vymáháním sponzorského daru pod pohrůžkou odmítnutí dalšího ošetřování, se mohou obrátit na odbor zdravotnictví kraje. KÚ Libereckého kraje, odbor zdravotnictví, U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec.