Sdružení Český ráj organizačně zajišťovalo celou expozici severovýchodních Čech. Na společném stánku tak byli zástupci informačních center a další pozvaní hosté ze tří krajů – Libereckého, Královéhradeckého a Středočeského. Na jednom místě jste tak mohli získat přehled zajímavostí zLiberecka, Jablonecka, Českolipska, Mladoboleslavska, Jičínska, Jizerských hor, Českého ráje i Krkonoš.
„Letos nás příjemně překvapil konkrétní, cílený zájem návštěvníků. Nešlo jen o pro veletrhy typické sběrače propagačních materiálů, jak je tomu třeba bohužel vposlední době na podobné výstavě vBrně. Tady se lidé zajímali o návštěvu jednotlivých míst, chtěli vědět netradiční tipy na výlety. Prostě Praha je Českému ráji blíž než Brno,“ řekla Eliška Gruberová, vedoucí Odboru cestovního ruchu Městského úřadu v Turnově, která má vposledních letech celou expozici severovýchodních Čech na starosti. Největší zájem je podle ní o mapy všeho druhu a o informace pro cykloturistiku. Vtomto směru je pro území Českého ráje a sousedních regionů připraven dostatek propagačních materiálů. „Tradičně se lidé zajímají o ubytování, pro Český ráj máme zpracovaný nabídkový katalog služeb a letos bude kdispozici úplně nový katalog Dovolená vČeském ráji, který bude kdispozici pro veletrhy vpříštím roce,“ uvedla Gruberová.
Expozici severovýchodních Čech na pražském výstavišti tradičně najdete na jednom znejlepších míst ve vstupní hale veletrhu. Podle Elišky Gruberové je to hlavně proto, že expozice byla vminulosti mnohokrát oceněna jako jedna zpohledově nejlepších, Gruberová ale nezakrývá, že velkou roli hrají i vybudované osobní kontakty. „Každoročně si zPrahy odvážíme nějakou cenu. Vobrovské konkurenci ostatních regionů je to čím dál tím těžší. O to víc si cením letošního druhého místa vjedné zvyhlašovaných kategorií. Cena byla udělena hlavním organizátorem veletrhu společností Incheba za neotřelý a originální propagační materiál Za pověstmi Českého ráje. Odborná porota udělení ceny zdůvodnila hlavně tím, že tady jde ještě o něco jiného než jen propagaci regionu. Putování za pověstmi je poznávací hra, prázdninové dobrodružství pro rodiny sdětmi,“ shrnula Eliška Gruberová.
Kromě propagačních materiálů návštěvníci na společném stánku čtyř regionů severovýchodních Čech na ploše něco málo přesahující 100 metrů čtverečních mohli rýžovat české granáty, turnovské Družstvo umělecké výroby Granát tu mělo vystavenou kolekci originálních šperků, rodina Malých zRovenska pod Troskami příchozím předváděla ruční broušení drahých kamenů, kvidění byla výroba skleněných figurek a ozdob, byla zde i ochutnávka tradičních lomnických sucharů a novopackého piva. Vdobovém kostýmu se tu procházel vojevůdce Albrecht zValdštejna, který jednak upozorňoval na probíhající úspěšnou výstavu vPraze a zval i na Valdštejnské slavnosti, které budou od 23. do 25. května vJičíně.
Čtyřdenní prezentace společné expozice severovýchodních Čech na největším středoevropském veletrhu cestovního ruchu, kterým Holiday World jednoznačně je, přijde na necelých 700 tisíc Kč. Letos byly náklady podle Elišky Gruberové kryty zdotace Královéhradeckého kraje a ze Svazu měst a obcí Libereckého kraje. Přispívají i jednotlivá města a obce zcelého regionu. „I proto se vPraze vprůběhu čtyř dnů vystřídá celá řada starostů a zástupců různých regionálních organizací a firem. Na našem stánku například probíhalo jednání celorepublikové Asociace turistických regionů, asi málokdo ví, že turnovská starostka Hana Maierová je předsedkyní této asociace,“ uvedla Gruberová.
Právě důraz na množství konkrétních jednání je kromě propagace samotného regionu hlavním smyslem pražského veletrhu i podle předsedy Sdružení Český ráj Aleše Hozdeckého. „Drobných jednání jsou desítky, důležité jsou kontakty mezi jednotlivými regiony, vzájemně sledujeme, kdo co nového připravuje, domlouvají se strategie vrámci krajů, například intenzivní jednání jsme vedli kolem cyklostezky Jizera,“ řekl Hozdecký. Zdalších konkrétních budoucích projektů se vPraze například domlouvaly podrobnosti o nové nabídce pro návštěvníky na Turnovsku, Mladoboleslavsku a Jičínsku, kterou budou židovské památky, které tato místa spojují.

„Zajímavé je sledovat i vývoj vjednotlivých krajích. Někde připravují vznik velkých celokrajských agentur cestovního ruchu s různou právní formou - od obecně prospěšných společností po akciovky, jako je tomu třeba ve středních Čechách. Jinde to bude pouze přímá podpora přirozených turistických regionů a organizací, které servis pro danou oblast zajišťují,“ přiblížil Aleš Hozdecký. VLibereckém kraji podle něho zatím není zájem vytvářet nějakou střechovou agenturu. „Sdružení cestovního ruchu Libereckého kraje chceme držet hlavně jako komunikační platformu,“ doplnil Hozdecký.
VČeské republice se každoročně konají na počátku roku dva prestižní veletrhy cestovního ruchu: Veletrh GO a REGION TOUR Brno a Holiday World Praha. Na obou je expozice ze severovýchodních Čech dnes již samozřejmostí. Zatímco brněnský veletrh je hlavně o regionech České republiky, vPraze je dán kromě jednotlivých míst vzemi i velký prostor zahraničním destinacím. Letos tu bylo přítomno víc než 700 vystavovatelů z50 zemí světa, branami výstaviště prošlo přes 30 tisíc návštěvníků. Kvidění byly rozsáhlé expozice snabídkou cestování do Egypta, Japonska, Dubaie, Tahiti, letos poprvé se představila Kuba, Peru nebo Nepál.
„Náš stánek na pražském veletrhu prošel letos snejvětší pravděpodobností svojí derniérou. Byl tu ve stejné podobě již po čtvrté, a i když by funkčně vyhovoval i vdalších letech, chceme-li přilákat nové návštěvníky, musíme stále přicházet sněčím novým,“ zdůvodnil Aleš Hozdecký fakt podání žádosti Libereckého kraje o dotaci na jeden zoperačních programů Evropské unie. Právě díky němu by se mohla na veletrzích vpříštím roce objevit nové expozice severovýchodních Čech. „Opět půjde o společnou prezentaci regionů Českolipska, Jizerských hor, Krkonoš a Českého ráje, konkrétní podobu zatím nemáme, jsme ale připraveni na jejím vzniku spolupracovat,“ uzavřel předseda Sdružení Český ráj Aleš Hozdecký.