Jablonecká přehrada se stala oblíbeným cílem plavců z celého Libereckého kraje. Město Jablonec proto každoročně pracuje na zvelebování jejího okolí. Návštěvníci přehrady se už na konci tohoto týdne budou moci těšit ze třech modrých pontonů umístěných na vodní ploše nebo z nových laviček, které jsou umístěné podél cyklo a in-line stezky na mšenské straně přehrady.

Jabloneckou přehradu si od postavení a napuštění nádrže užívají tisíce lidí nejen každé léto, ale po zamrznutí i v zimě. Na snímku Radim Havrda v roce 1976.
Jak jsme žili v Československu: Jablonecká přehrada Mšeno

„Asi nejzásadnější novinkou je rozšíření dětského hřiště v ulici Za Hrází o prvky pro nejmenší děti za 300 tisíc korun,“ informovala mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová.

PROVOZ STOJÍ MILIONY KORUN

Léto na přehradě stojí městskou pokladnu každoročně zhruba 2,6 milionu korun, které vydá za provoz toalet, úklid, likvidaci odpadu, služby vodních záchranářů a monitoring kvality vody. Koupací sezóna trvá oficiálně od 1. června do 1. září. Na letní sezonu vždy město uzavírá smlouvu s vodní záchrannou službou, která ve tříčlenných hlídkách vykonává denně od 8 do 20 hodin dozor na vodní hladině a jejím okolí.

Tomáš Slavík. (Mistr světa 2010) JBC 4X Revelations - závody fourcross na Dobré Vodě.
Přehrada hostí v létě nový festival

Jablonečtí záchranáři mají k dispozici motorové záchranné plavidlo, špičkové vybavení pro poskytnutí předlékařské první pomoci a dokonce i automatizovaný defibrilátor. „Naše stanice první pomoci se nachází na Tajvaně, za hezkého počasí jsme dostupní i na předsunutém stanovišti pod Slunečními lázněmi,“ informuje o místech, odkud záchranáři poskytují akutní pomoc, Tereza Hofrichterová z Vodní záchranné služby ČČK Jablonec nad Nisou. Jablonecká přehrada je také oblíbená proto, že se zde neplatí žádné vstupné. „Jediným výnosem je parkovné na parkovišti v ulici Za Hrází,“ upřesnila Hozová.

Zahájení moto sezóny v Železném Brodě.
Motorkáři opět zahájili sezónu mší v Železném Brodě

NECHYBÍ STÁNKY ANI TOALETY

Kolem první nádrže jablonecké přehrady je mnoho stánků s občerstvením. Nechybí ani toalety, které jsou už v tuto chvíli otevřené. Jejich provozní doba je od 8 do 20 hodin. Pokud se toalety nachází poblíž stánků s občerstvením, disponují jejich provozovatelé klíčem a hosté stánků je mohou využívat i mimo tuto dobu.

S tím souvisí také bezpečnost kolem přehrady. Aby se lidé nemuseli bát, nechalo město vybudovat nové veřejné osvětlení na stezce za přehradou od sauny k zátoce Cikánka.

Městské divadlo Jablonec nad Nisou.
Čtvrtý ročník akce Město plné tónů přiveze hvězdy opery i obrazovek

A jak je na tom sousední liberecká přehrada? Také u ní došlo k úpravám okolí. Krajské město zrevitalizovalo lavičky, opravilo cesty, nedaleko hráze umístilo fitness prvky. „Letos jsme se zaměřili na vegetační úpravy u třech parků u přehrady a plánujeme osadit další fitness prvky za restaurací Na přehradě,“ zmínila liberecká náměstkyně pro životní prostředí, veřejnou zeleň a cestovní ruch Karolína Hrbková.