Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným. Vypůjčená citace z filmu Rozmarné léto asi nejvíc sedne na situaci, v níž se ocitli čeští kempaři. Nadmíru deštivé, zamračené a chladné léto způsobilo, že travnaté loučky, na nichž jindy táboří stovky stanů, zejí prázdnotou. Situace je podle mnohých oslovených nejhorší za posledních několik let.

„Situace je tragická. Jde o bezkonkurenčně nejhorší léto, které pamatuji,“ posteskl si vedoucí Campu Jizera v Harrachově Stanislav Slavík. Kemp pojme podle jeho slov přes 50 pojízdných karavanů a 40 stanů, dnes jich zde není ani deset. Úplně chybí zahraniční turisté. „Tržby nebudou ani na polovině toho, co loni. A to ani za předpokladu, že srpen se vydaří,“ počítal Slavík.

Obdobně jsou na tom skoro všechny kempy v Pojizeří. Úplně prázdno má například dobrovolnými hasiči provozovaný Areál Podolí v Benešově u Semil, kam by se při dobré sezoně vešlo až 100 stanů. „Naším štěstím je, že se zde rekreují alespoň hasiči. A pár lidí je objednaných na srpen,“ vzhlížel k lepším zítřkům správce kempu Zdeněk Menšík.

O nic lepší není ani situace v Tábořišti Svitačka, kempu nedaleko zříceniny hradu Trosky. Na louce zde smutně stojí asi dvacítka stanů. Podle správce Oldřicha Krejčíře je úbytek turistů v porovnání s loňskem velký. „Mohou za to i státní svátky, které letos často připadly na sobotu a neděli, takže nebylo příliš prodloužených víkendů. Lidí moc nejezdí,“ postěžoval si Krejčíř.

Jediným místem, kde zatím na nedostatek turistů nežehrají, je Camp Sedmihorky, největší a nejluxusněji vybavený kemp v Pojizeří. Právě nadstandardní výbava, možnost aktivního vyžití i v případě špatného počasí a blízkost Turnova může za to, že v kempu jsou alespoň nějací turisté. Podle vedoucího kempu Pavla Staffena je letošní léto normální, neboť nedávná nadprůměrně teplá léta nás zhýčkala. „Na léto, jako je letos, jsme už zapomněli. Proto se teď divíme,“ vysvětlil Staffen.

Spíše podzimní počasí sice nepřeje kempařům, ale radost dělá lidem toužícím poznávat krásy naší vlasti. Teploty kolem dvacítky totiž vyloženě přejí aktivní turistice. Sezonu si tak nemohou vynachválit kasteláni hradů a zámků v regionu.

„Trháme rekordy. Každý den k nám míří průměrně přes tisíc lidí, jeden den jsme měli dokonce 1 670 návštěvníků. Skoro si říkám, ať je jich trochu méně,“ uvedl v nadsázce kastelán Trosek Lubomír Martinek. Stejně mluví i Jindřich Zeman, kastelán Hrubého Rohozce. Sem denně zamíří kolem 600 lidí, maximum je přitom 700. „Tento způsob léta nám přeje. Lidí je hodně, takže prohlídky jsou dosti nacpané, ale zatím to zvládáme. Kdyby chodilo víc lidí, asi bychom je museli odmítat,“ komentoval Zeman.

Předpověď počasí však všechny uklidňuje. Na přelomu července a srpna by se mělo počasí umoudřit, takže turisté, kteří jsou v památkách navíc, se snad přesunou do kempů, kde dnes naopak chybí.